Partner serwisu

CPK: Mieszkańcy Mazowsza podzieleni w ocenach

inf. pras./ Redakcja 23.05.2019

CPK: Mieszkańcy Mazowsza podzieleni w ocenach
fot. Wikipedia
Mazowszanie są coraz bardziej świadomi rządowych planów budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i aż 92 proc. z nich słyszało o tym projekcie – wynika z raportu przygotowanego przez Warszawskie Forum Samorządowe.   
Mieszkańcy województwa są podzieleni w ocenie sztandarowej inwestycji obecnych władz państwowych – blisko połowa z nich (45 proc.) postrzega pomysł pozytywnie, przy 42 proc. głosów przeciwnych. Bardziej jednoznacznie wypowiedzieli się natomiast na temat możliwego wygaszenia lotniska na warszawskim Okęciu. 69 proc. mieszkańców Mazowsza ma negatywny stosunek do planów likwidacji Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina, przy 15 proc. zwolenników takiego rozwiązania. 

– Odkąd Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło projekty budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) i rozbudowy Portu Lotniczego w Radomiu, mieszkańcy Mazowsza żyją w niepewności co do kształtu rynku lotniczego w regionie. Budowa CPK przyczyni się bowiem prawdopodobnie do zamknięcia Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. A lotnisko to od lat doceniane jest przez mieszkańców za swoją dogodną lokalizację – mówi Grzegorz Gruchalski, Przewodniczący Warszawskiego Forum Samorządowego. 

Zdecydowana większość mieszkańców z wiedzą o CPK 


Wśród mieszkańców województwa mazowieckiego wiedzę na temat projektu budowy CPK ma aż 92 proc. badanych – jedynie 1 proc. ankietowanych nie słyszało o projekcie. Większą znajomością rządowych planów wykazują się mieszkańcy Warszawy i okolicznych powiatów (94 proc.) niż pozostałych części Mazowsza (89 proc.).

Mazowsze za CPK, Warszawa przeciw 

Mieszkańcy województwa mazowieckiego, którzy słyszeli o projekcie CPK, są podzieleni w ocenie rządowych planów. Blisko połowa ankietowanych (45 proc.) postrzega plany pozytywnie, jednak przeciwników jest niewiele mniej (42 proc.). Wyraźnie widoczna jest różnica głosów między mieszkańcami Warszawy i gmin ościennych a resztą województwa. Mieszkający w stolicy w większości nie popierają pomysłu utworzenia CPK w gminie Baranów – 51 proc. jest przeciwne budowie nowego lotniska, a 35 proc. jest za realizacją inwestycji. Z kolei 55 proc. ankietowanych Mazowszan mieszkających poza aglomeracją warszawską ocenia projekt pozytywnie. 

Mieszkańcy przeciwko likwidacji „Okęcia” 

Pośród badanych mieszkańców Mazowsza, którzy słyszeli o projekcie CPK, 69 proc. ma negatywny stosunek do planów likwidacji Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina (pomysł raczej źle ocenia 24 proc. respondentów, a zdecydowanie źle – 45 proc.). Grupa ankietowanych, która zdecydowanie dobrze postrzega zamknięcie stołecznego lotniska dla ruchu pasażerskiego, stanowi zaledwie 3 proc. (raczej dobrze – 12 proc.). Sceptyczny stosunek do wygaszenia lotniska na Okęciu jest szczególnie widoczny w aglomeracji warszawskiej. Zdecydowanie złą opinię na temat tych planów wyraża aż 56 proc. mieszkańców, a 21 proc. uważa pomysł za raczej zły (łącznie 78 proc. głosów przeciwnych). Pozytywnie pomysł likwidacji lotniska ocenia co dziesiąty ankietowany. Mieszkańcy Mazowsza (bez Warszawy i sąsiednich powiatów) również nie zgadzają się z planami zamknięcia Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina (60 proc. przeciwników), a jedynie co piąty z nich ocenia możliwość likwidacji stołecznego lotniska pozytywnie. 

Cezary Holdenmajer, prezes Centrum Monitoringu Rozwoju Warszawy, zwraca uwagę, że lokalizacja lotniska jest kluczowa dla badanych warszawiaków, z których znaczna część podróżuje w sprawach biznesowych. – Likwidacja lotniska na Okęciu odbierana jest jednoznacznie. Mieszkańcy stolicy nie chcą podróżować z lotnisk, które zlokalizowane są daleko od ich miejsca zamieszkania. Znaczna część podróży ma charakter biznesowy, a ich cechą jest mała elastyczność czasowa. A należy pamiętać, że Warszawa stała się biznesowym sercem dla Europy Środkowo-Wschodniej m.in. właśnie dzięki temu, że posiada tak dogodnie skomunikowane lotnisko – podsumowuje Cezary Holdenmajer.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony