Partner serwisu

Rząd chce międzynarodowego konkursu architektonicznego na CPK

Magdalena Wosińska 30.11.2017

Rząd chce międzynarodowego konkursu architektonicznego na CPK
fot. CPK
Zgodnie z rządową Koncepcją o CPK, na początku 2018 r. powinny rozpocząć się prace nad pierwszym etapem studium wykonalności Portu Solidarność, które jednocześnie umożliwią przygotowanie międzynarodowego konkursu na koncepcję architektoniczną portu – podaje PAP.
Dokładnie 7 listopada rząd przyjął uchwałę ws. „Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej”. Projekt ma na celu realizację węzła transportowego, czyli wielkiego lotniska, połączonego z regionami Polski rozbudowaną i zmodernizowaną siecią kolei. Na sam dokument trzeba było jednak trochę poczekać ze względu na opóźnienie prac nad projektem i stałą nieobecność uchwały w harmonogramie obrad, o czym piszemy tutaj. W połowie września poznaliśmy już lokalizację megalotniska – na miejsce realizacji inwestycji wyznaczona została gmina Baranów koło Żyrardowa. 

Studium w czterech etapach

Jeden z największych portów przesiadkowych w Europie ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Port ma powstać na ok. 3000 ha gruntów. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i kolejową będzie kosztować ok. 30-35 mld zł.

Harmonogram budowy Portu Solidarność zakłada, że doradcy techniczni przygotują studium wykonalności CPK w czterech etapach. – Równolegle powinny rozpocząć się pilne prace nad przygotowaniem ustawy usprawniającej proces inwestycyjny. Aby projekt mógł zostać wykonany, konieczne jest, aby ustawa została przyjęta i weszła w życie jeszcze w tym roku. W tym roku również powinien zostać wybrany doradca (lub doradcy) techniczny wspierający rząd i powołane przez niego spółki w realizacji przedsięwzięcia – czytamy w Koncepcji, na którą powołuje się PAP. 

Rozstrzygnięcie konkursu na koncepcję architektoniczną, a zarazem zakończenie drugiego etapu współpracy z doradcą technicznym powinno nastąpić po upływie czterech miesięcy. Następny etap to równoległe prace nad koncepcją architektoniczną prowadzone przez wybraną pracownię we współpracy z doradcą/doradcami technicznymi oraz przygotowanie kolejnego etapu studium wykonalności przez doradcę/doradców technicznych.

Pełnomocnik ds. CPK musi raportować

Ostatni etap prac doradcy będzie realizowany równolegle z tokiem przetargu. Rozstrzygnięcie przetargu nastąpi po zakończeniu postępowania środowiskowo-lokalizacyjnego oraz rozpocznie trwający do 84 miesięcy okres prac budowlano-projektowych, po którym nastąpi dziewięciomiesięczny okres odbiorów i przygotowywania Portu Solidarność do przejęcia ruchu z Lotniska Chopina w Warszawie. Harmonogram zakłada zakończenie prac pod koniec 2026 r.

Pełnomocnik ds. CPK będzie przy tym zobowiązany do przedstawiania Radzie Ministrów nie rzadziej niż raz na pół roku informacji o realizacji przedsięwzięcia,.

Budowa CPK ma zostać ukończona w 2027 roku. Wtedy lotnisko w gminie Baranów przejmie ruch z Lotniska Chopina w Warszawie, które ma zostać zamknięte dla ruchu pasażerskiego i czarterowego. Port będzie mógł natomiast posłużyć samolotom wojskowym.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony