Partner serwisu

CPK: Koronawirus nie powinien wpłynąć na termin uruchomienia portu

simetrArtur Bogdanowicz/ współpraca Simetra 03.05.2020

CPK: Koronawirus nie powinien wpłynąć na termin uruchomienia portu
fot. CPK
– Wpływ epidemii koronawirusa na gospodarkę i bezprecedensowe załamanie się rynku będą miały poważne konsekwencje, jednak budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego to inwestycja długoterminowa, której uruchomienie zaplanowane jest na drugą połowę dekady. Będzie ona pozytywnym impulsem dla gospodarki i rynku pracy – mówi w rozmowie z PAP prezes CPK Mikołaj Wild.
– Potężne załamanie rynku, któremu musi obecnie stawić czoła branża lotnicza z powodu epidemii koronawirusa, ma jednak charakter tymczasowy. CPK ma powstać w drugiej połowie obecnej dekady, a już teraz ta inwestycja może korzystnie wpłynąć na gospodarkę. Dlatego przygotowania do budowy trwają, zarówno w części lotniskowej, jak też kolejowej – podkreśla w rozmowie z PAP Mikołaj Wild, prezes CPK. Dodaje przy tym, że inwestycje drogowe i kolejowe, które będą realizowane w ramach tego projektu będą pozytywnym impulsem dla gospodarki wychodzącej z kryzysu.

Prezes spółki odpowiedzialnej za budowę nowe lotniska i towarzyszącej mu infrastruktury dojazdowej podkreśla, że firma działa „na 100%” a pandemia koronawirusa nie spowolniła przygotować do realizacji inwestycji, które odbywają się zgodnie z harmonogramem. Odwołane zostały jedynie spotkania z samorządami w terenie, ale jak zapewnia Wild, firma jest w stałym kontakcie z władzami lokalnymi, firmami i innymi partnerami inwestycji.

W rozmowie z PAP Wild zwrócił także uwagę na duże znaczenie trwającego postępowania na koncepcję zasilania nowych tras kolejowych. Zgłosiło się pięciu chętnych, z których do kolejnego etapu przeszło trzech. – Wykonawcy otrzymali od nas zapytanie ofertowe wraz z opisem przedmiotu zamówienia i istotnymi postanowieniami umowy. Czekamy na oferty. Umowę zawrzemy z tym, kto złoży najkorzystniejszą – mówi Wild.

Ciągle analizowane są także uwagi i wnioski złożone w ramach konsultacji Strategicznego Studium Lokalizacyjnego. Raport z tych konsultacji powinien być gotowy do końca czerwca tego roku – wynika z informacji przekazanych przez Wilda. Dopiero po zakończeniu tego etapu zostaną przygotowanie studia wykonalności dla poszczególnych linii kolejowych prowadzących do CPK.

Trwa także postępowanie na doradcę strategicznego, w którym udział biorą zarządcy portów lotniczych Changi w Singapurze, Incheon w Seulu i Narita w Tokio. Jego zakończenie jest planowane na III kwartał tego roku, a umowa zostanie podpisana na okres trzech lat.

W toku są także prace nad wyborem konsultanta technicznego do spraw master planu Portu Lotniczego Solidarność. Ten ostatni dokument ma określić m.in. strategię rozwoju planowanego lotniska oraz poszczególne etapy jego budowy.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony