Partner serwisu

Coraz bliżej lotów Wizz Air do Kirgistanu

Mateusz Kieruzal 11.05.2022

Coraz bliżej lotów Wizz Air do Kirgistanu
fot. Budapest Airport
Kirgistan i Węgry zgodziły się na otwarcie bezpośrednich lotów na Budapesztu do Biszkeku, informuje agencja informacyjna Trend, powołując się na Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kirgistanu. Rejsy mają obsłużyć tanie linie lotnicze Wizz Air. Będzie to kolejna destynacja węgierskiego niskokosztowca w Azji Centralnej po Nur-Sułtanie.
Wizz Air nie poprzestaje w rozwoju swojej siatki połączeń Azji Centralnej. Obecnie linie latają do azerskiego Baku czy stolicy Kazachstanu – Nursułtanu. Propozycja otwarcia połączenia lotniczego między Węgrami a Kirgistanem zgłosił, po raz pierwszy w 2020 roku, ambasador Kirgistanu w Austrii, Czechach i na Słowacji i Węgrzech, Bakyt Dżusupow, podczas swojej roboczej wizyty w Budapeszcie w dniach 27-28 sierpnia. Ambasador rozmawiał z przedstawicielami węgierskich tanich linii lotniczych Wizz Air o otwarciu bezpośrednich połączeń między dwoma stolicami. Dżusupow prowadził także rozmowy na temat potencjalnej współpracy Biszkeku z Urzędem Miasta Budapesztu oraz jedną z firm farmaceutycznych.

Polityczna decyzja już jest

Teraz podczas oficjalnej wizyty węgierskiego ministra spraw zagranicznych i handlu, Petera Szijjarto, w Kirgistanie zapadła decyzja o uruchomieniu bezpośrednich rejsów łączących stolice obu państw. W momencie inauguracji połącznia lot z Budapesztu do Biszkeku będzie jednym z najdłuższych w całej siatce lotów jaką oferują tanie linie z Węgier. Odległość w linii prostej między dwoma portami lotniczymi to około 4300 km.

Z punktu widzenia dalszego rozwoju potencjału inwestycyjnego i turystycznego bardzo ważne dla Kirgistanu jest uruchomienie bezpośrednich połączeń lotniczych Budapeszt – Biszkek – Budapeszt, informuje agencję Trend rządowe źródło. Oficjalne ogłoszenie nowego połączenia ma nastąpić w najbliższym czasie.

W przestrzeni medialnej pojawiają się od dłuższego czasu pogłoski o otwarciu przez Wizz Aira lotów do Uzbekistanu, Kirgistanu czy do Chin, gdzie lot miałby międzylądowanie w Nur-Sułtan. Chris Dinsdale, dyrektor generalny portu lotniczego w Budapeszcie w rozmowie z naszą redakcją, odpowiedział na pytanie, czy lotnisko byłoby zainteresowane posiadaniem w swojej siatce takiego połączenia.

– Moim zdaniem lotnisko w Budapeszcie zawsze było doskonałym miejscem dla Wizz Air do eksperymentowania z różnymi kierunkami, dzięki swojemu położeniu geograficznemu. Linie mają w ofercie kilka niszowych kierunków z Budapesztu i oczywiście nie sprzeciwilibyśmy się dodaniu do tej listy Uzbekistanu, Kirgistanu czy Chin. Chcemy dać naszym pasażerom jak najszerszy wybór, kiedy zastanawiają się, gdzie podróżować i jaki kraj zwiedzić – wyznał Dinsdale.

Z Europy Turkish Airlines

Port lotniczy w Biszkeku nie ma obecnie bezpośrednich połączeń do europejskich miast. Do stolicy Kirgistanu latają rosyjskie linie lotnicze, turecki narodowy przewoźnik Turkish Airlines oraz tanie linie lotnicze Pegasus. Dostępne są także połączenia lotnicze do sąsiadującego Kazachstanu czy Uzbekistanu.

Kirgistan co roku odwiedza około 3,5 mln turystów, z tego znaczącą większość stanowią obywatele Kazachstanu, Uzbekistanu czy Rosji. Najwięcej odwiedzających z Europy do Kirgistanu przybywa z Turcji i Niemiec. Obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku posiadania wiz na okres pobytu nieprzekraczający 60 dni od dnia wjazdu na terytorium Republiki Kirgistanu.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Przewoźnicy niskokosztowi
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony