Partner serwisu

Condor zyskał finansowe wsparcie federalne

Rafał Dybiński 27.04.2020

Condor zyskał finansowe wsparcie federalne
fot. Piotr Bożyk
Linia lotnicza Condor zyskała 294 mln euro wsparcia z niemieckiego rządowego programu zatwierdzonego przez Komisję Europejską – informuje "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Przewoźnik z Hesji, który ostatecznie nie został przejęty przez Polską Grupę Lotniczą, otrzymał również refinansowanie państwowej pożyczki pomostowej na kwotę 256 mln euro. Podupadającej linii lotniczej pomoże nie tylko rząd federalny, ale również związkowy. – W normalnych czasach firma była zdrowa operacyjnie i zyskowna oraz miała dobrą perspektywę na przyszłość – podkreślił minister gospodarki Peter Altmaier z CDU.

– Współpracujemy z państwami członkowskimi, aby znaleźć rozwiązania, które pomogą przedsiębiorstwom w tych trudnych czasach, ale zgodnie z przepisami Unii Europejskiej dotyczącymi takiej formy wsparcia – przyznała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca UE. – Jesteśmy bardzo wdzięczni rządowi federalnemu i krajowi związkowemu Hesji za ich wsparcie – podkreślił z kolei prezes Condora Ralf Teckentrup dla stacji "NTV". 

Przewoźnik z Hesji był zajęty w ostatnich tygodniach rządowymi akcjami związanymi z powrotami do kraju rodaków. Ponadto wspierał rolników przy żniwach w transporcie pracowników przed nadchodzącymi zbiorami do wszystkich części Niemiec.

Na znacznie wyższym poziomie negocjowany jest pakiet ratunkowy dla Grupy Luftansa, która wcześniej była wskazywana jako potencjalny nabywca, a zarazem wybawca słaniającego się Condora. Wsparcie dla narodowego przewoźnika ma sięgać nawet dziesięciu mld euro. Wcześniej pożyczkę na poziomie czterech mld euro zyskało Air France, a holenderski rząd dofinansował KLM grantem o wysokości dwóch mld euro.

Condor Flugdienst GmbH to linie lotnicze z siedzibą w Kelsterbachu koło Frankfurtu nad Menem. Są największą wakacyjną linią lotniczą w Niemczech. Głównym hubem jest port lotniczy Frankfurt. Po bankructwie poprzedniego właściciela, którym był Thomas Cook Group, spółka została wyłączona z masy upadłościowej i wystawiona na sprzedaż. W styczniu 2020 roku ogłoszono, że zostanie przejęta przez Polską Grupę Lotniczą. Transakcja miała zostać sfinalizowana do końca kwietnia. Flota Condor Flugdienst GmbH składa się z 53 samolotów. Linie oferują loty do 81 destynacji.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo