Partner serwisu

Condor ukarany czasowym zakazem lotów do Chin

Rafał Dybiński 10.07.2021

Condor ukarany czasowym zakazem lotów do Chin
fot. Condor
Niemiecki Condor otrzymał zakaz lotów od chińskiego organu nadzoru lotnictwa cywilnego (CAAC) po tym, jak 27 czerwca dziewięciu pasażerów rejsu przewoźnika czarterowego do Państwa Środka uzyskało pozytywny wynik testu na obecność wirusa COVID-19.
Zakażeni podróżni byli na pokładzie samolotu zmierzającego z Frankfurtu nad Menem do Xi’an. Lot DE8442 wystartował z Hesji o godz. 22:36 lokalnego czasu i wylądował w stolicy prowincji Shaanxi o godz. 14:57 następnego dnia.

CAAC ukarał linie lotnicze z Niemiec dwutygodniowym zakazem, który będzie obowiązywać od 12 do 26 lipca. Ban zgodnie z chińskimi procedurami byłby dwa razy dłuższy i potrwał cztery tygodnie, gdyby na pokładzie odrzutowca Condora wykryto dziesiątą osobę z infekcją.

Przewoźnik z Europy Zachodniej latał z Frankfurtu nad Menem do Xi’an dopiero od grudnia 2020 roku. Dzięki współpracy z China Eastern Airlines oferuje też połączenia do Pekinu, Szanghaju i Kantonu. Trzynastomilionowe Xi’an było obsługiwane zazwyczaj od czterech do pięciu razy w miesiącu w każdą sobotę. Zdarzyły się jednak luki w regularności usługi. W marcu samolot Condora doleciał do stolicy prowincji Shaanxi zaledwie raz, natomiast w kwietniu tylko dwa razy.

Zakazy lotów stosowane przez CAAC funkcjonują od czerwca 2020 roku. Tygodniowe zawieszenie jest nakładane w przypadku wykrytych do czterech infekcji. Dwutygodniowy zakaz obowiązuje jeśli na pokładzie maszyny linii lotniczych będzie od pięciu do dziewięciu zakażonych, a czterotygodniowy w przypadku większej liczby infekcji.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy takich zawieszeń doświadczyły już Air France (dwutygodniowe za infekcje na trasie z Paryża do Szanghaju), Polskie Linie Lotnicze LOT czy China Eastern Airlines. Przewoźnik z największego miasta Państwa Środka został ukarany zakazem lotów na cztery tygodnie po wykryciu zakażeń po rejsie z Nowego Jorku.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo