Partner serwisu

Chiny organizują ewakuację swoich obywateli z Ukrainy

Tomasz Śniedziewski 25.02.2022

Chiny organizują ewakuację swoich obywateli z Ukrainy
Fot. Tomasz Sniedziewski
Chiny organizują ewakuację swoich obywateli z Ukrainy, informują prorządowe media z Pekinu. To zmiana frontu Państwa Środka, którego rząd do niedawana jako jeden z nielicznych na świecie powstrzymywał się od wydania rekomendacji opuszczenia zmagającej się z rosyjsko-białoruską agresją Ukrainy.
Chiny zorganizowały loty czarterowe do wywiezienia obywateli Chin z Ukrainy – komunikat o tej treści pojawił się na profilu anglojęzycznej chińskiej rządowej agencji informacyjnej People’s Daily na platformie społecznościowej Twitter.

Przekaz nie zawiera informacji o szczegółach ewakuacji. Zdaniem obserwatorów, w tym Tomasza Sajewicza, wieloletniego szefa Biura Polskiego Radia w Pekinie, wobec zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Ukrainą w związku z prowadzonymi działaniami wojennymi, najprawdopodobniejszy jest scenariusz operowania rejsów czarterowych z któregoś z państw ościennych.

Późna ewakuacja Chińczyków

Chiny są jednym z ostatnich krajów na świecie, które nie wydawały swoim obywatelom rekomendacji opuszczenia Ukrainy. Przed rozpoczęciem agresji Rosji i Białorusi na Ukrainę, Państwo Środka nie ewakuowało również swojej ambasady w Kijowie. W pierwszym dniu agresji Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Kijowie zaleciła Chińczykom na Ukrainie pozostanie w domach i odsunięcie się od okien. Po kilku godzinach pojawił się komunikat sugerujący Chińczykom, by ze względu na własne bezpieczeństwo naklejali na samochody flagi Chińskiej Republiki Ludowej.

Informacja o ewakuacyjnych lotach czarterowych pojawiła się dopiero w piątek po północy chińskiego czasu lokalnego, czyli w późnych godzinach pierwszego dnia agresji Rosji i Białorusi na Ukrainę.

Chiny jednoznacznie wspierają stanowisko Rosji

W pierwszym dniu agresji Rosji na Ukrainę, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin wsparło działania władz w Moskwie, powtarzając rosyjskie tezy oraz twierdząc, iż rosyjskie siły na Ukrainie to nie inwazja, jak piszą niektóre zachodnie media, a Rosja jako niezależne państwo może podejmować decyzję w oparciu o własne interesy.

Jak poinformował Tomasz Sajewicz, w chińskich mediach społecznościowych pojawił się na chwilę usunięty już wpis, który był instrukcją dla cenzury i wydawców dotyczącą sposobu relacjonowania rosyjskiej agresji na Ukrainę. Zgodnie z instrukcją, z internetu usuwane mają być wszystkie „pro-zachodnie” komentarze oraz krytyczne wobec Rosji.

Przekaz mediów prorządowych z Chin zdaje się potwierdzać obowiązywanie wytycznych chińskich cenzorów. Hu Xijin, najbardziej znany na zachodzie chiński dziennikarz, do niedawna redaktor naczelny prorządowego nacjonalistycznego tabloidu Global Times, stwierdził w komentarzu obarczającym winą za rosyjską agresję na Ukrainę Stany Zjednoczone, iż “Ukraina stała się ofiarą agresywnej ekspansji NATO na wschód” i z perspektywy szerszej strategii, rosyjska operacja militarna jest wypowiedzeniem wojny ekspansji NATO w kierunku wschodnim.

“Pociski, które spadają na Ukrainę, są także splunięciem Rosji w twarz Waszyngtonu” – konkluduje Hu. Wspierająca Rosję postawa Chin została skrytykowana przez Joe Bidena, prezydenta Stanów Zjednoczonych. – Putin będzie pariasem na arenie międzynarodowej. Każdy naród, który aprobuje nagą agresję Rosji na Ukrainę, będzie splamiony asocjacją – powiedział Biden, nie wymieniając wprost Chin.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony