Partner serwisu

Chiny nakładają sankcje na firmę Lockheed Martin

Tomasz Śniedziewski 15.07.2020

Chiny nakładają sankcje na firmę Lockheed Martin
Office of the President, Republic of China (Taiwan)
Rząd Chin ogłosił, że nałoży sankcje na firmę Lockheed Martin, giganta amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego, w odpowiedzi na decyzję administracji rządu Donalda Trumpa o sprzedaży uzbrojenia na Tajwan - informuje The Washington Post.
Władze w Pekinie nie sprecyzowały, na czym miałyby polegać sankcje. Wydaje się, że jakiekolwiek chińskie działania dotknęłyby firmę w mocno ograniczonym stopniu, gdyż Lockheed Martin w minimalnym stopniu jest obecny na rynku Państwa Środka. Zapowiedź sankcji ma jednak znaczenie symboliczne w okresie rosnącej wrogości pomiędzy dwoma państwami reprezentującymi dwie największe gospodarki świata.

Chiny protestują

- Chiny zdecydowanie sprzeciwiają się sprzedaży amerykańskiego uzbrojenia na Tajwan. Wzywamy Stany Zjednoczone, by jak najszybciej podporządkowały się “Polityce pojedynczych Chin” i treści chińsko -amerykańskich zobowiązań, zaprzestały sprzedaży uzbrojenia na Tajwan oraz ograniczyły relacje militarne z Tajwanem, by zaprzestać dalszego pogarszania się stosunków chińsko-amerykańskich, jak również podważania pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej - powiedział we wtorek 14 lipca Zhao Lijian, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin.

Władze w Pekinie uważają Tajwan, który nigdy nie znajdował się pod panowaniem komunistycznej Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) za zbuntowaną prowincję i postrzegają sprzedaż uzbrojenia Tajwanowi przez władze w Waszyngtonie jako próbę podważenie suwerenności i bezpieczeństwa narodowego Chin. Z kolei władze w Waszyngtonie przyjmują do wiadomości istnienie “polityki pojedynczych Chin”, jednak kontynuują dostarczanie uzbrojenia demokratycznemu Tajwanowi, tak by pomóc wyspie bronić się przed Chinami, dysponującymi bez porównania większą i lepiej uzbrojoną armią.

W ubiegłym tygodniu, Departament Stanu Stanów Zjednoczonych ogłosił, że zaaprobował kontrakt sprzedaży uzbrojenia o wartości 620 mln dolarów, który jest już siódmym kontraktem sprzedaży uzbrojenia na Tajwan od początku prezydentury Donalda Trumpa. Sprzedaż pozwoli Tajwanowi zaktualizować i podnieść wartość bojową pocisków ziemia - powietrze Patriot (PAC-3), dzięki czemu możliwość operacyjna tych instalacji obronnych zostanie przedłużona o 30 lat.

- Zaproponowana sprzedaż służy interesom narodowym, ekonomicznym oraz interesom bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, poprzez wzmacnianie wysiłków nabywcy zmierzających do modernizacji swoich sił zbrojnych oraz do utrzymywania realnych możliwości obronnych - wyjaśniał swą decyzję Departament Stanu. W odpowiedzi, władze w Pekinie zapowiedziały, iż nałożą sankcje na głównego dostawcę tej transakcji sprzedaży uzbrojenia, firmę Lockheed Martin.

Minimalny wpływ sankcji

Trudno przewidzieć jaki wpływ, jeśli w ogóle, będą miały nałożone na firmę Lockheed Martin będą chińskie sankcje. W 1989r., po brutalnym stłumieniu przez władze Chin prodemokratycznych protestów, w które to działanie zaangażowane było również chińskie wojsko, Stany Zjednoczone nałożyły embargo na sprzedaż uzbrojenia do ChRL. Od tamtej pory amerykańscy dostawcy z branży zbrojeniowej byli mocno ograniczeni w działalności biznesowej z Chinami.

Firma Lockheed Martin nie prowadzi bezpośredniej działalności w Państwie Środka. Należący do koncernu producent helikopterów Sikorsky jest stroną joint venture Shanghai Sikorsky Aircraft Company, firmie zaopatrującej helikoptery do zastosowań cywilnych. Szacuje się, że ta działalność odpowiada za 2 proc. przychodów Lockheed Martin. Cały Region Azji-Pacyfiku odpowiada za 9,7 proc. przychodów firmy, wylicza Bloomberg. Prawie całość tych przychodów pochodzi od sojuszników Stanów Zjednoczonych w regionie, takich jak Japonia, Korea Południowa i Singapur.

Współpraca Lockheed Martin z Tajwanem sięga 30 lat. W tym okresie, Siły Powietrzne Republiki Chińskiej (oficjalna nazwa Tajwanu) korzystały z systemów radarowych, samolotów myśliwskich wyposażonych w technologię fly-by-wire, oraz innych samolotów dostarczonych przez amerykańskiego giganta przemysłu zbrojeniowego.

Obecne nałożenie sankcji na koncern Lockheed Martin przez władze Chin, stanowi realizację ubiegłorocznych zapowiedzi Państwa Środka, kiedy to Chiny, w odpowiedzi na amerykańską decyzję o sprzedaży do Tajwanu 66 myśliwców F-16V o wartości 8 mld dolarów, ostrzegały o możliwości ukarania amerykańskich firm z branży zbrojeniowej, w tym firmy Lockheed Martin.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Flota
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony