Partner serwisu

Chiny: Linie lotnicze z pomocą publiczną. Dwa warunki

Rafał Dybiński 27.05.2022

Chiny: Linie lotnicze z pomocą publiczną. Dwa warunki
fot. China Southern Airlines
Ministerstwo Finansów Chin przekazało w czwartek Agencji Reutera, że linie lotnicze z Państwa Środka otrzymają pomoc publiczną za okres od 21 maja do 20 lipca w związku z rosnącymi cenami paliw oraz restrykcjami wdrożonymi po nowej fali infekcji koronawirusa SARS-CoV-2.
Wsparcie uzyskają jednak tylko ci przewoźnicy, których średnia dobowa krajowych lotów spadła do poziomu mniejszego lub równego 4500 rejsów dziennie w każdym tygodniu. Drugim warunkiem jest wypełnienie samolotów, które musi być niższe niż 75 proc.

Maksymalne kwoty dotacji ustalono na 24 tys. juanów (czyli 3574 amerykańskich dolarów) za każdą godzinę niezrealizowanych rejsów. Większość ekspertów lotniczych spodziewa się za bieżący rok sporych strat u wszystkich chińskich przewoźników, podobnie jak to było w dwóch poprzednich latach. To efekt konsekwentnie stosowanej polityki "zerowej tolerancji" względem wirusa COVID-19 przez decydentów z Pekinu.

Krajowy ruch pasażerski ucierpiał najbardziej z powodu twardego lockdownu w Szanghaju i okolicznych miastach. Linie China Eastern, których głównym węzłem jest właśnie największa chińska metropolia i zarazem centrum biznesowe kraju, odnotowały w kwietniu spadek o 90,7 proc. liczby pasażerów w odniesieniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku. Z kolei lotnisko w Szanghaju straciło w tym samym czasie 98,9 proc. podróżnych w porównaniu z kwietniem 2021 roku.

Przemysł lotniczy Państwa Środka pozostaje w kryzysie od ponad dwóch lat. Szacuje się, że chińskie linie lotnicze straciły w ubiegłym roku w sumie ponad 67 bilionów juanów, a cała branża ponad 84 biliony juanów. To i tak mniej w porównaniu z prawie 103 bilionami juanów na minusie w porównaniu do szacunków z 2020 roku.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo