Partner serwisu

Chiny: 241 lotnisk cywilnych do końca roku

Tomasz Śniedziewski 20.10.2020

Chiny: 241 lotnisk cywilnych do końca roku
fot. unsplash
Do końca tego roku w Państwie Środka funkcjonować będzie dokładnie 241 lotnisk cywilnych - zapowiedział Urząd Lotnictwa Cywilnego Chin (CAAC).
- Podczas 13. Planu Pięcioletniego (2016-2020), Chiny promowały rozwój infrastruktury lotnictwa cywilnego wysokiej jakości. Odnotowano znaczący postęp w skali i tempie budów, liczbie inwestycji oraz w osiągnięciach sektora lotnictwa cywilnego” - czytamy na łamach serwisu agencji informacyjnej CGTN. Do końca 2020 r. w Państwie Środka ma funkcjonować 241 lotnisk transportowych, co stanowi odzwierciedlenie postępu w branży lotnictwa cywilnego - informuje Urząd Lotnictwa Cywilnego Chin (CAAC).

43 nowe porty lotnicze w 2020 roku

Do końca ubiegłego roku w Chinach działało 238 lotnisk transportowych. W tym roku, rynek lotniczy Państwa Środka wzbogaci się o 41 nowych dróg startowych oraz ponad 2,64 tys. miejsc postojowych dla samolotów na lotniskach, jak również o 43 nowo wybudowane lub przeniesione na nowe miejsce porty lotnicze, wylicza CAAC.

W 2019 r. Chiny utrzymały swoją pozycję drugiego największego rynku lotniczego świata, z 660 mln przewozów pasażerskich, co stanowi 7,9 proc. wzrost r.d.r. W tym roku lotniska cywilne obsłużyły 1,35 mld pasażerów, 17,1 mln ton frachtu lotniczego oraz 11,66 mln operacji lotniczych, wynika z danych CAAC.

W związku z rozwojem branży lotniczej, władze Chin od kilku lat systematycznie stawiają na rozwój lotnisk oraz infrastruktury kluczowej dla sektora lotniczego. Plany zakładają zwiększenie liczby portów lotniczych, rozszerzenie ich zdolności serwisowych, jak również pobudzenie rozwoju hubów lotniczych, przypomina CGTN.

W tej chwili Chiny tworzą system lotnisk oparty na trzech klastrach lotnisk “światowej klasy”, 10 międzynarodowych hubach lotniczych, 29 regionalnych portach lotniczych oraz szeregu lotnisk nie będących hubami, wynika z założeń zaprezentowanych przez CAAC.

296 lotnisk general aviation

W tym samym czasie, do końca czerwca tego roku, liczba lotnisk oraz lądowisk general aviation (GA) w Państwie Środka, używanych w cywilnych operacjach lotniczych innych niż komercyjne, osiągnęła 296 obiektów, wynika z danych departamentu GA w CAAC, opublikowanych 16 października b.r. W 2019 r. na terenie Chin w rejestrze lotnisk znajdowało się 246 lotnisk i lądowisk GA. Tym samym, po raz pierwszy liczba lotnisk GA była wyższa niż liczba komercyjnych portów lotniczych.

Pod koniec 2018 r. władze Chin zapowiedziały, iż do 2035 r. zbudują ponad 200 komercyjnych portów lotniczych oraz 500 lotnisk GA. Plany zakładają zwiększenie inwestycji na zachodzie kraju oraz współpracę z koleją dużej prędkości - wytyczne CAAC przewidują bliską współpracę z KDP, opartą na plusach i minusach każdego ze środków transportu, tak by promować system transportu “samolot plus kolej dużej prędkości”, który zagwarantowałby łatwiejsze i szybsze transfery oraz umożliwiłby bardziej efektywne podróżowanie. Z kolei budowa lotnisk GA oraz stworzenie trzypoziomowego systemu obsługi lotów na niższych wysokościach jest ważnym krajem w stworzeniu samowystarczalnego rynku pracy pilotów.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotniska regionalne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony