Partner serwisu

Chengdu zyska za rok trzeci co do wielkości węzeł lotniczy w Chinach

Rafał Dybiński 07.09.2020

Chengdu zyska za rok trzeci co do wielkości węzeł lotniczy w Chinach
fot. Chengdu Tianfu International Airport
Chengdu Tianfu International Airport to kolejne powstające megalotnisko, które zostanie oddane do użytku w przyszłym roku w Chinach. Cztery nowoczesne terminale i sześć pasów startowych obiektu w prowincji Syczuan pozwolą obsłużyć w przyszłości od 80 do 100 mln pasażerów rocznie.
Chengdu Tianfu International Airport jest odpowiedzią na potrzeby zatłoczonego Chengdu Shuangliu International Airport, który w minionym roku był czwartym pod względem liczby podróżnych portem lotniczym w Chinach i 25. na świecie. Przez obiekt położony znacznie bliżej centrum aglomeracji niż nowe lotnisko (16 km przy 52 km oddanego do użytku pod koniec sierpniu bieżącego roku) przewinęło się przed rokiem niemal 60 mln pasażerów.

Rosnący popyt wśród klientów Sichuan Airlines, Chengdu Airlines, China Eastern Airlines, China Southern Airlines, Shenzhen Airlines, Lucky Air i Tibet Airlines, mimo zawirowań związanych z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, wymusił kolejną inwestycję, która spełni oczekiwania w przyszłości.

Nazwa nowego lotniska pochodzi od specjalnej strefy ekonomicznej, w której znajduje się port. Jego budowa rozpoczęła się w maju 2016 roku. Plany powstania nowego obiektu powstały dziewięć lat wcześniej, a po sześciu kolejnych latach zatwierdzono lokalizację.

Chengdu Tianfu International Airport ma być w założeniu trzecim co do wielkości węzłem lotniczych w Chinach. Większe są jedynie w Pekinie i Szanghaju. Zwycięski projekt został opracowany przez China Southwest Architectural Design and Research Institute, China Airport Construction Group Corporation i francuską firmę architektoniczną ADP Ingenierie. Ułożenie budynków dwóch identycznych terminali przypomina mitycznego Subirda, który jest także w logo miasta Chengdu. Stolicę prowincji Syczuan i jej przedmieścia zamieszkuje aktualnie ponad 16 mln osób, którym dojazd do nowego portu ułatwi szybka kolej miejska oraz trzy linie metra. 

Władze Chin przed dwoma laty ogłosiły plan wybudowania 216 lotnisk do 2035 roku, w tym kilku hubów światowej klasy. Oprócz Chengdu Tianfu International Airport, które zostanie także połączone z Chengdu Shuangliu International Airport linią metra nr 19, nowe ogromne porty zostaną wybudowane w Delcie Rzeki Perłowej, Delcie Jangcy, w prowincji Guangdong, a także w miastach Chongqing i portowym Tiencin.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotniska regionalne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony