Partner serwisu

Chełm: Uczelniane lotnisko z betonowym pasem? Trwają przygotowania

Justyna Urbaniak 14.12.2017

Chełm: Uczelniane lotnisko z betonowym pasem? Trwają przygotowania
fot. Pixabay
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie planuje budowę betonowego pasa startowego na lotnisku w Depułtyczach Królewskich. Inwestycja ma umożliwić rozwój dla uczelni, ale również całego regionu.
Wstępna koncepcja zakłada budowę pasa o długości 1100 metrów, na którym miałyby lądować samoloty przewożące na pokładzie do 100 pasażerów. Obecnie lotnisko w Depułtyczach Królewskich dysponuje dwoma pasami trawiastymi.

W 2018 roku planowane jest przeprowadzenie procedur związanych z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji, w tym pozwolenia na budowę, projektów, czy badań geologicznych. Kolejnym etapem ma być rozstrzygnięcie przetargu i wyłonienie wykonawcy. Prace ziemne zaplanowano na 2019 rok.

Inwestycja wydłuży czas korzystania z lotniska przez studentów nawet do 70 procent dni w roku. Umożliwi również obsługę większych maszyn na lotnisku. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na około 21 mln zł. Inwestycja sfinansowana zostanie dzięki środkom Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które na budowę pasa wyłoży 19 mln zł.
Wysokość wkładu własnego będzie wynosić minimum 10 procent. Trwają obecnie rozmowy z przedstawicielami samorządu gminy i miasta dotyczące możliwości finansowania inwestycji.

Właścicielem lotniska w Depułtyczach Królewskich jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie. W 2014 roku zostało ono wpisane do rejestru lotnisk cywilnych. Aby tego dokonać, uczelnia przeprowadziła szereg inwestycji, w tym poszerzenie płyty lądowiska o ponad 15 dodatkowych hektarów czy zainstalować odpowiednie oświetlenie, umożliwiające dokonywanie nocnych startów i lądowań. Lotnisko jest miejscem praktycznych zajęć dla studentów kierunku Mechanika i budowa maszyn, czyli adeptów pilotażu samolotowego, śmigłowcowego oraz mechaniki lotniczej.

Port, poza wyposażeniem we wszelkie możliwe i wymagane media, posiada również stację paliw, wieżę kontroli lotów i hangar.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony