Partner serwisu

Chęciński (KGHM): 15 milionów dolarów na akcję pomocową dla Polski

Rafał Dybiński 27.03.2020

Chęciński (KGHM): 15 milionów dolarów na akcję pomocową dla Polski
fot. LOT
Ponad 15 mln dolarów wydała KGHM Miedź na zakup towarów pilnej potrzeby, które lecą z Pekinu do Warszawy i wspomogą polską służbę zdrowia w walce z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.
Dyrektor departamentu komunikacji korporacyjnej KGHM Polska Miedź, Piotr Chęciński ujawnił w krótkiej rozmowie z Rynkiem Lotniczym o kulisach specjalnego transportu z Chin.

Rynek Lotniczy: Ile pieniędzy spółka wydała na akcję pomocową?

Piotr Chęciński, KGHM: Pierwsza części akcji kosztowała nas 5,5 mln dolarów, ale będzie jeszcze drugi lot 31 marca, samolotem typowo cargo i wartość tego ładunku wyniesie 10 mln dolarów. Decyzje na temat dystrybucji będzie podejmowało Ministerstwo Zdrowia. 

Jak zorganizowany został cały transport?

Dreamliner LO7912 z Pekinu dostarczy 100 tysięcy sztuk kombinezonów, 500 tysięcy maseczek ochronnych oraz 200 tysięcy par gogli medycznych. Był pewien problem z respiratorami, ze względu na baterie, dlatego w pierwszym etapie dotrze ich do Polski dwadzieścia, a dopiero drugim rejsem cargo doleci 80. W sumie więc będzie 100 respiratorów.

Jakie działania są jeszcze planowane?

Będąc firmą z Polski nie mamy szans na kupienia czegokolwiek. Firmy z Włoch i Francji są w stanie zapłacić każdą cenę za takie transporty i tak faktycznie robią. Dzięki jednak współpracy KGHM Polska Miedź S.A z China Minmetals, kupiliśmy sprzęt. Nasi partnerzy załadowali samoloty zgodnie z umową i niezbędne rzeczy do walki z pandemią zmierzają do Polski. Negocjacje były prowadzone w dużej tajemnicy i poufności. Cały czas produkujemy także specjalny płyn biobójczy nitrosept, który sprzedajemy z minimalną marżą. Wysyłamy go również jako darowiznę dla szpitali i miejsc użyteczności publicznej, które sygnalizowały deficyt tych produktów. 

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo