Partner serwisu

Centralny Port Komunikacyjny jako ważny hub cargo

Justyna Urbaniak 24.04.2018

Centralny Port Komunikacyjny jako ważny hub cargo
fot. KLM Cargo
Centralny Port Komunikacyjny może znacząco przyczynić się do rozwoju lotniczego cargo w Polsce. Podczas konferencji Poland Air Cargo Day wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild przypomniał, że międzynarodowy rynek transportu towarów drogą lotniczą przeżywa dobry okres, a potencjał branży w naszym kraju jest ogromny.
Tylko w 2017 roku globalny rynek przewozów towarowych rósł dwa razy szybciej od średniego rocznego tempa, osiągając 9-proc. wzrost. Zapotrzebowanie na tego typu usługi rosło czterokrotnie szybciej niż zdolności przeładunkowe. Przewóz ładunków lotniczych osiągnął najwyższe wzrosty od czasu odbicia do globalnego kryzysu finansowego w 2010 roku. W siłę rośnie międzynarodowy handel elektroniczny i transport towarów wrażliwych na czas dostawy czy temperaturę, w której mogą być one transportowane (np. farmaceutyki). Popyt w 2018 roku ma wzrosnąć o 4,5 proc.

Z tej perspektywy Polska dopiero zaczyna swoją przygodę z cargo, ale – jak podkreśla Wild, pełniący funkcję pełnomocnika rządu ds. CPK – hub towarowy ma stać się ważnym elementem inwestycji w Centralny Port Komunikacyjny.

Obecnie najszybciej rozwijającym się hubem cargo w Europie jest Port Lotniczy Londyn Heathrow. Ale według Wilda na rynku przewozów towarowych drogą lotniczą równie dobrze mogą sobie radzić mniejsze porty. – Takie, które ze względu na lokalizację są w stanie stać się międzynarodowymi hubami cargo. To wyzwanie dla nas. Jestem przekonany, że mamy ogromny potencjał rozwoju tego rynku w Polsce – powiedział Wild cytowany przez PAP.

Jego stanowisko poparł również członek zarządu ds. handlowych LOT Michał Fijoł, który przypomniał, że w latach 2013-2015 ruch z Azji do Europy wzrósł o 66 proc. Fijoł przyznał też, że rozwój sektora przewozów towarowych jest kluczowy nie tylko dla przewoźników, ale też krajowej gospodarki.

IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych) podało, że kraje, które poprawią o 1 proc. obsługę ładunków powietrznych, zyskają 6-proc. wzrost w wymianie z zagranicą. Wynika to z faktu, że choć transport towarów drogą lotniczą ma tylko 1 proc. udziału w globalnym wolumenie transportu, to jednocześnie ma aż 35 proc. udziału, jeśli chodzi o jego wartość.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony