Partner serwisu

Były pilot techniczny Boeinga postawiony przed sądem. Grozi mu 20 lat więzienia

Rafał Dybiński 18.10.2021

Były pilot techniczny Boeinga postawiony przed sądem. Grozi mu 20 lat więzienia
fot. Piotr Bożyk
Dwa lata po uziemieniu odrzutowców 737 MAX amerykański wymiar sprawiedliwości postawił w stan oskarżenia byłego pierwszego pilota technicznego Boeinga - informuje Agencja Reutera.
49-letni Mark Forkner został oskarżony o wprowadzenie w błąd Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) podczas procesu certyfikacji samolotów. Dwa z nich, należące do Lion Air oraz Ethiopian Airlines, rozbiły się później, uśmiercając w sumie 346 osób.

"Forkner przekazał FAA fałszywe, niedokładne i niepełne informacji o systemie kontroli lotu Manoeuvring Characteristic Augmentation System (MCAS) odrzutowców 737 MAX" - uzasadnił w oświadczeniu Departament Sprawiedliwości. Wadliwe oprogramowanie MCAS było przyczyną obu katastrof boeingów 737 MAX w 2019 roku, których wynikiem było niemal dwuletnie uziemienie samolotów producenta z Chicago.

Boeing zgodził się w styczniu bieżącego roku zapłacić ponad 2,5 mld dolarów kar i odszkodowań po śledztwie w sprawie wypadków maszyn Lion Air oraz Ethiopian Airlines. Zawarto wówczas umowę o warunkowe zawieszenie postępowania prokuratorskiego. Dzięki temu, jeśli Boeing spełni szereg wymagań, oskarżenie o oszustwo zostanie umorzone po trzech latach. 1,77 mld dolarów z nałożonej kary poszło na odszkodowanie dla linii lotniczych, które ucierpiały z powodu uziemienia maszyn. 500 mln dolarów miało natomiast trafić do najbliższych ofiar katastrof odrzutowców.

Producent z Chicago przyznał, że dwóch jego byłych pracowników wprowadziło w błąd FAA. Forkner był jedną z nich. Według dokumentów z prokuratury wadę oprogramowania wykrył już w 2016 roku, ale świadomie nie zdecydował się powiadomić o tym krajowego regulatora, który nie wymagał w ten sposób od pilotów dodatkowego szkolenia w zakresie MCAS. Forkner chwalił się nawet swojemu koledze, że potrafi oszukać FAA. "Okłamałem organy regulacyjne" - napisał do niego w jednej z wiadomości.

Były pierwszy pilot techniczny Boeinga odpowie przed ławą przysięgłych w Teksasie o łącznie sześć oszust na niekorzyść amerykańskich władz oraz linii lotniczych, które były klientami Boeinga.  Za najpoważniejszy z przedstawionych Forknerowi zarzutów grozi 20 lat więzienia. Pozostałe czyny wiążą się z karą co najmniej 10 lat więzienia.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Problemy Boeing 737 MAX
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony