Partner serwisu

Bydgoszcz: Większa elastyczność pracy portu i optymalizacja kosztów

Rafał Dybiński 20.01.2021

Bydgoszcz: Większa elastyczność pracy portu i optymalizacja kosztów
fot. Bydgoszcz Airport
Port Lotniczy Bydgoszcz SA zakończył wyjątkowo trudny dla branży rok. Z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 znacznie zmniejszyła się liczba podróżnych, ale pojawiły się nowe kierunki i inwestycje, realizowane mimo trudności z restrykcjami. Pierwszy kwartał nowego roku nadal zapowiada się bardzo dynamicznie.
Port Lotniczy Bydgoszcz przez ostatnie lata utrzymywał stabilne i sukcesywne wzrosty wyników, z realnym planem odprawienia niemal pół miliona podróżnych w roku 2020, co potwierdzały dobre wyniki stycznia i lutego. Niestety rządowe rozporządzenie wstrzymujące ruch lotniczy nad Polską na ponad 100 dni, jak i kolejne miesiące z mocnymi restrykcjami w podróżach, uderzyły w statystyki i zniwelowały plany portu. W całym 2020 roku lotnisko obsłużyło blisko 128 tys. pasażerów, czyli 69,9 proc. mniej, niż w roku 2019. W grudniu ubiegłego roku z bydgoskiego portu skorzystało 2841 podróżnych. W roku 2020 zrealizowane zostały 6920 operacje lotnicze, czyli 37,8 proc. mniej, niż w 2019. W grudniu ubiegłego roku odbyło się 126 lądowań i startów.

– To był wyjątkowo trudny rok dla portów lotniczych, przewoźników, całej branży lotniczej, turystycznej i hotelarskiej – wyznał Tomasz Moraczewski, prezes zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz SA. - Ubiegły rok był nieprzewidywalny i dynamiczny na niespotykaną dotąd skalę. W obliczu obostrzeń w podróżowaniu i niepewnej sytuacji, przewoźnicy zmuszeni byli zawieszać rejsy. Pomimo tego, nasze lotnisko cały czas utrzymywało gotowość operacyjną, obsługując statki wojskowe, medyczne, cargo, rejsy specjalne, loty szkoleniowe, czy samoloty serwisowane przez WZL-2, PWL. Staraliśmy się reagować elastycznie na zmieniającą się sytuację, wdrażać rozwiązania dywersyfikujące przychody i minimalizujące koszty spółki. Dzięki temu oraz ogromnemu zaangażowaniu i zrozumieniu całego zespołu pracowników spółki, mimo trudności, udało się nam zrealizować istotne przedsięwzięcia.

Od stycznia 2020 lotniskowe służby informacji powietrznej AFIS rozpoczęły pracę w ramach wyznaczenia Ministerstwa Infrastruktury, dzięki czemu zwiększyliśmy elastyczność pracy portu i zoptymalizowaliśmy koszty. W okresie letnim zakończyliśmy gruntowną modernizację parkingu, zmieniając całkowicie system obsługi płatności, umożliwiając dokonywanie rezerwacji online. Powitaliśmy też nowe kierunki na płycie naszego lotniska – podkreślił Moraczewski.

Mimo ograniczeń w ruchu uruchomiono z regionalnego portu uruchomiono nowe połączenia. Podróżni już styczniu mogli skorzystać z rejsów czarterowych do Tel Awiwu. W okresie letnim PLL LOT realizował z bydgoskiego lotniska rejsy do Zadaru i Zakynthos, cieszące się dużym zainteresowaniem klientów. W sierpniu wystartowały sezonowe loty Ryanair do szkockiego Edynburga w Szkocji. Wcześniej w maju w Porcie Lotniczym Bydgoszcz lądował jeden z największych na świecie samolotów transportowych Ił-76, z dostawą artykułów sanitarnych z Chin.

– Trudno dziś przewidzieć, jaki będzie rok 2021, ze względu na wciąż zmieniające się okoliczności – zaznaczył Tomasz Moraczewski. – Podejmowanie długofalowych, strategicznych decyzji w obliczu tylu niewiadomych stanowi ogromne ryzyko, dlatego staramy się działać elastycznie. Jesteśmy przygotowani do powrotu pasażerów, wdrożone są wysokie standardy sanitarne i bezpieczeństwa. Zarówno przewoźnicy rejsowi, jak i touroperatorzy, są zainteresowani kontynuowaniem swej oferty lotów z Bydgoszczy. Wszystko zależy jednak od tego, jak szybko zapanujemy nad pandemią. Pracujemy również nad nowymi strategicznymi celami lotniska, które będą dywersyfikowały nasze przychody, a także rozwijały nasz region – podsumował Moraczewski.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotniska regionalne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony