Partner serwisu

Budapeszt jednym z najszybciej rozwijających się lotnisk w CEE

Emilia Derewienko 13.01.2020

Budapeszt jednym z najszybciej rozwijających się lotnisk w CEE
fot. Budapest Airport
Ponad 16 mln pasażerów obsłużyło w roku 2019 międzynarodowe lotnisko im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. W ostatnich pięciu latach liczba pasażerów obiektu zwiększyła się o 64 proc., co czyni ten port lotniczy jednym z najszybciej rozwijających się w Europie Środkowo-Wschodniej – podaje PAP.
Z budapesztańskiego lotniska w ubiegłym roku skorzystało 16,2 mln pasażerów. W porównaniu do roku 2018, kiedy port lotniczy obsłużył 14,8 mln podróżnych, to wzrost o 8,8 proc. Węgierski port lotniczy zanotował również bardzo wysoki współczynnik wzrostu liczby pasażerów – w ostatnich pięciu latach ich liczba zwiększyła się o 64 proc.

Miesiącami największego ruchu na lotnisku w Budapeszcie były tradycyjnie już miesiące wakacyjne, czyli lipiec, sierpień i wrzesień – wówczas liczba podróżnych przekroczyła 1,5 mln na każde 30 dni. Z kolei liczba startów i lądowań w 2019 roku sięgnęła prawie 123 tys., co i tak nie było wynikiem rekordowym – ten padł w 2006 roku i wynosi 127 tys. operacji.

W ubiegłym roku można było skorzystać z usług 49 przewoźników lotniczych do 135 miast w 49 krajów. Uruchomiono również trzy połączenia do Chin. Najpopularniejszą destynacją w 2019 roku pozostaje Londyn. Udało się przy tym o 20 proc. zredukować ilość emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Budapeszt jest również hubem Polskich Linii Lotniczych LOT. Ponad rok po otwarciu połączenia do USA, we wrześniu 2019 roku, LOT wystartował ze stolicy Węgier do stolicy Korei Południowej, Seulu. W marcu tego roku zainauguruje rejsy europejskie – m.in. do Sofii, Pragi, Belgradu i Stuttgartu, a także Bukaresztu i Brukseli.

Liczba oferowanych przez przewoźnika połączeń z Budapesztu wzrośnie więc do 12 – pasażerowie polecą bezpośrednio nie tylko do wyżej wymienionych miast, ale także do Warszawy, Krakowa oraz do Nowego Jorku, Chicago i Seulu. – Liczba kierunków z Lotniska Chopina od 2015 roku zwiększyła się o 70. Zamiar powiększania siatki połączeń z Węgier mamy zamiar zrealizować także tutaj, w Budapeszcie – mówił prezes LOT-u, Rafał Milczarski, podczas oficjalnego ogłoszenia nowych kierunków.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Statystyki pasażerskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony