Partner serwisu

British Airways optymalizują siatkę. Odwoła ponad 2000 rejsów

Mateusz Kieruzal 09.12.2021

British Airways optymalizują siatkę. Odwoła ponad 2000 rejsów
fot. Piotr Bożyk
Brytyjski przewoźnik poinformował o usunięciu ze swojego rozkładu lotów ponad 2 000 lotów do końca marca 2022 roku. British Airways od 26 listopada rozpoczął odwoływanie rejsów. Powodem jest pojawienie się nowego wariantu koronawirusa – omikronu. Przewoźnik z Europy Zachodniej ograniczy rejsy do miejsc, gdzie wykryto nową odmianę wirusa.
Z zaplanowanych na grudzień lotów do i z Londynu-Heathrow przewoźnik odwołał już 545 rejsów. Na podstawie rozkładu lotów widać, że najbardziej dotkniętym cięciami miesiącem jest styczeń, kiedy brytyjska linia lotnicza nie wykona aż 1 146 rejsów w porównaniu do ostatniego tygodnia listopada. W lutym siatka połączeń zmniejszy się o 210 lotów, a w marcu o 243. Łącznie British Airways nie wykona 2 144 lotów.

Mniejsza liczba lotów do Afryki

Objęte korektą liczby wykonywanych rejsów są zarówno trasy krajowe, jak i międzykontynentalne oferowane z głównej bazy przewoźnika w Londynie-Heathrow. W styczniu zostanie odwołanych 31 rotacji pomiędzy Belfastem a Glasgow i Birmingham.

Liczba międzykontynentalnych rejsów ze stolicy Zjednoczonego Królestwa do Kapsztadu i Johannesburga w Republice Południowej Afryki została zmniejszona o 31 rotacji, gdyż Wielka Brytania ponownie umieściła RPA oraz pobliskie kraje z południa Afryki na czerwonej liście, z którą wiąże się obowiązkowa i droga dwutygodniowa kwarantanna po powrocie do kraju w wyznaczonym przez państwo hotelu. Przywrócenie airbusa A380 do obsługi rejsów do Johannesburga zostało przełożone.

Dwie destynacje zyskały dodatkowe loty

Od stycznia 2022 roku tylko dwa miasta, do których British Airways oferuje regularne rejsy, zyskają dodatkowe rotacje. Kair w Egipcie otrzymał dwanaście dodatkowych rotacji, a obie stolice będą mieć dwa rejsy dziennie. Loty wykona airbus A320neo. Lot BA406 z Londynu do Kairu będzie lotem porannym, a BA400 wieczornym. Rejsy potrwają 4 godziny i 30 minut.

Drugim miastem, które zyska dodatkowe cztery bezpośrednie loty, jest Santiago w Chile. Do stolicy południowoamerykańskiego kraju loty odbywać się będą codziennie. Jest to jedna z najdłuższych tras w siatce przewoźnika. Rejsy trwają ponad 14 godzin. Samolot obsługujący rejsy BA250 i BA251 to boeing B787-9.

Lepiej niż rok temu

Mimo informacji o cięciach lotów w rozkładzie, sytuacja przewoźnika jest lepsza niż rok temu. W lutym 2022 roku British Airways planuje wykonać aż 18 810 lotów. W porównaniu do lutego mijającego roku, gdzie przewoźnik wykonał 2 669 lotów, jest to wzrost o ponad 600 proc. Grudzień to miesiąc, kiedy linie lotnicze zwykle dodają połączenia w okresie świąteczno-noworocznym. Liczba lotów British Airways zwiększy się w tym czasie się z 6 709 do 16 672. Linia zanotuje wzrost o 150 proc.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo
<