Partner serwisu

Brazylia: 737 MAX od 9 grudnia pojawi się na trasach z Sao Paulo

Rafał Dybiński 08.12.2020

Brazylia: 737 MAX od 9 grudnia pojawi się na trasach z Sao Paulo
fot. GOL Linhas Aereas
Brazylijskie linie lotnicze Gol Linhas Aereas Inteligentes poinformowały na początku bieżącego tygodnia, że od 9 grudnia wznowią na trasach krajowych z Sao Paulo rejsy samolotami Boeing 737 MAX.
Wszystkich siedem odrzutowców producenta z Chicago, które posiada aktualnie w swojej flocie przewoźnik z Kraju Kawy, zostanie przywróconych do eksploatacji do końca bieżącego roku. Decyzja została podjęta niecały tydzień po tym, jak American Airlines zorganizowała pokazowy rejs pasażerski zmodyfikowanym już samolotem.

Wcześniej pozwolenie na ponowne loty, uziemionej przez 20 miesięcy maszyny, wydała amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa. FAA podjęła decyzję po wprowadzeniu korekt oprogramowania i okablowania samolotów w następstwie dwóch tragicznych katastrof Ethiopian Airlines oraz Lion Air, w których zginęło w sumie 346 osób.

Utracone zaufanie do FAA

Warunki przywrócenia do użytku odrzutowców określiła też Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego. EASA oczekuje też wdrożenia dodatkowych szkoleń dla pilotów. Niektórzy regulatorzy czekali właśnie na wydanie decyzji przez EASA, gdyż na skutek katastrof i kryzysu Boeinga utracili zaufanie do FAA.

Oczekiwania EASA i FAA w sprawie powrotu odrzutowca różnią się kilkoma punktami. EASA uważa, że piloci mogliby zatrzymać wibrację alarmu „stick shaker”, gdyby zadziałał przypadkowo. W przeciwieństwie do FAA, europejska agencja wydała również jedno tymczasowe ograniczenie dotyczące używania autopilota.

EASA reprezentuje 27 krajów Unii Europejskiej oraz cztery inne kraje, w tym Norwegię, która ma 92 zamówione samoloty typu MAX. Do 31 grudnia EASA reprezentuje również Wielką Brytanię, która opuściła blok Unii Europejskiej w styczniu.

Chiny największą niewiadomą

Nakaz uziemienia B737 MAX może znieść niebawem również Kanada. Największą niewiadomą pozostaje zgoda Chin, największego rynku dla tych odrzutowców i pierwszego, który uziemił maszynę w marcu 2019 roku. B737 MAX powrócą w przestrzeń powietrzną Stanów Zjednoczonych 29 grudnia za sprawą rejsów American Airlines na trasie Miami - Nowy Jork, natomiast w Europie oficjalnie ma to nastąpić od połowy stycznia.

Polskie Linie Lotnicze LOT posiadają pięć takich maszyn, które obecnie stoją na lotnisku w Lublinie. Możliwe, że samoloty B737 MAX narodowego przewoźnika znad Wisły obsłużą jeszcze zimową siatkę połączeń.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Problemy Boeing 737 MAX
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony