Partner serwisu

Bratysława: Letnia siatka na poziomie 80 proc. sprzed pandemii

Mateusz Kieruzal 17.04.2022

Bratysława: Letnia siatka na poziomie 80 proc. sprzed pandemii
fot. Airport Bratislava
Letnia sieć połączeń portu lotniczego w słowackiej Bratysławie prawie powróciła do rekordowego oferowania lotów do miejsc docelowych jakie posiadało w swoim portfolio przed wybuchem pandemii COVID-19. W rozpoczętym w ostatni weekend marca sezonie letnim powróci 70 proc. kierunków, które były obsługiwane w 2019 roku, a dzięki sześciu nowym połączeniom, które zastąpią kilka wycofanych tras, rozkładowa sieć będzie wynosić 80 proc. w porównaniu do 2019 roku.
Słowaccy podróżni w sezonie letnim będą mogli z powrotne polecieć do swoich ulubionych miejsc w Europie. Zarówno więksi touroperatorzy, jak i lokalne biura podróży, potwierdzają, że ilość rezerwacji w przekracza ich najśmielsze oczekiwania. Większość linii lotniczych powróciła do obsługi swoich poprzednich tras do i z Bratysławy. Dzięki temu tego lata ze stolicy Słowacji będzie dostępnych około 35 destynacji rozkładowych i 30 czarterowych.

Wśród nowości znajdują się zainaugurowane w ostatnim tygodniu marca bezpośrednie połączenia lotnicze do chorwackiego Zagrzebia, tureckiego Dalaman i włoskiego Trapani, które położne jest na Sycylii. Rejsy wykonywane są przez tanie linie lotnicze Ryanair. Warto dodać, że do Dalaman, oprócz Słowacji, niskokosztowiec lata tylko z Dublina. Zainaugurowane zostały także rejsy na Lanzarote i do Kopenhagi, które zostały ogłoszone przez Ryanaira pod koniec 2021 roku.

Bratysławski port lotniczy w dalszym ciągu ma nadzieję, że ukraińskie linie lotnicze Sky Up będą w stanie uruchomić planowaną trasę między stolicą Słowacji a Charkowem w pewnym momencie trwającego sezonu letniego. Wielka Brytania, Dania, Irlandia, Holandia w Europie Zachodniej, a także Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Bułgaria, Macedonia Północna i Grecja będą połączone ze stolicą Słowacji licznymi regularnymi lotami. Do Turcji, Egiptu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich pasażerowie będą mogli polecieć lotami czarterowymi, które są zlecane przez biura podróży działające na słowackim rynku zorganizowanych wyjazdów wakacyjnych.

W ofercie lotniska znajduje się 30 sezonowych tras czarterowych, które mają uzupełnić rozkładową siatkę regularnych połączeń, w tym do najpopularniejszych miejsc wakacyjnych na Morzu Śródziemnym i Afryce. Działanie podjęte przez zarządzające lotniskiem władze ma na celu polepszyć międzynarodową komunikację dla mieszkańców Słowacji, którzy zwykle korzystali z lotnisk w Wiedniu, Budapeszcie, Pradze czy Krakowie.

480 tys. pasażerów rok temu

Lotnisko w Bratysławie obsłużyło nieco ponad 480 tysięcy pasażerów w 2021 roku, co stanowi zaledwie około 20 proc. wolumenu pasażerów odprawionych przez pandemią koronawirusa. Nie było możliwości obsługi regularnych lotów z powodu nałożonych ograniczeń w podróżach przez prawie sześć miesięcy w ubiegłym roku. I choć, od końca lutego, sytuacja pandemiczna na Słowacji znacznie się poprawiła, lotnisko nadal ostrożnie podchodzi do swoich oczekiwań na 2022 roku, a konkretnie do ilości operacji lotniczych i obsłużonych pasażerów.

Duża część dawnej sieci połączeń była zorientowana na Ukrainę i Rosję, a siedem istniejących lub planowanych tras zostało zawieranych lub anulowanych z powodu trwającej wojny w Ukrainie. Na pewno będzie to trudna do wypełnienia w krótkim okresie luka w ilości oferowanych tras.

Loty humanitarne i cargo

W marcu lotnisko obsługiwało loty repatriacyjne m.in. do Chin czy Maroka dla powracających do sowich krajów obywateli, którzy uciekli z Ukrainy. Lotnisko pełni również rolę punktu przesiadkowego dla uchodźców ukraińskich przybywających drogą lądową i kontynuujących podróż do innych krajów Europy w ramach sieci połączeń lotniska.

Regularnie obsługiwane są również loty humanitarne i specjalne loty cargo. Rosyjski Ił-76 po zamknięciu przestrzeni powietrznej dla Rosji transportował paliwo jądrowe dla słowackiej elektrowni. Maszyna wystartowała z portu Moskwa-Domodiedowo i wleciała nad terytorium Polski w okolicach Suwałk, kierując się dalej w linii prostej w okolice Krakowa.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Nowe połączenia lotnicze
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony