Partner serwisu

Branża lotnicza cierpi z powodu braku fachowców

Justyna Urbaniak 21.03.2018

Branża lotnicza cierpi z powodu braku fachowców
fot. Pixabay
W ubiegłym tygodniu w MEN odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej i Spółki LS Airport Services (LSAS) – polskiego przedsiębiorstwa zajmującego się obsługą naziemną samolotów na warszawskim Lotnisku Chopina, a także w portach lotniczych w Krakowie, Katowicach, Gdańsku oraz w Modlinie.
W spotkaniu prowadzonym przez dyrekcję Departamentu Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego MEN uczestniczyli: Marcin Opaliński – prezes zarządu LS Service, Marcin Świegocki – dyrektor Biura Zarządu LS Airport Services, a także przedstawiciele Departamentu Lotnictwa w Ministerstwie Infrastruktury oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Spotkanie miało na celu podniesienie problemu braku fachowców na rynku pracy oraz działań niezbędnych do przygotowania pracowników na potrzeby obsługi naziemnej samolotów, pasażerów oraz ich bagaży w polskich portach lotniczych. Ma to szczególne znaczenie w kontekście planowanej w najbliższych latach budowy największego przedsięwzięcia infrastrukturalnego w historii kraju, jakim będzie Centralny Port Komunikacyjny (CPK).

Prezes LS Airport Services wyraził pełne poparcie dla działań MEN mających na celu odbudowę i rozwój kształcenia zawodowego. Spółka zadeklarowała gotowość do ścisłej współpracy z resortem w tym zakresie. Pierwsze wspólne działania zostały już podjęte. Firma LS Airport Service aktywnie uczestniczy w przygotowaniu podstaw programowych dla zawodów branży transportu lotniczego. Dodatkowo spółka jest również gotowa włączyć się w działania służące zwiększeniu atrakcyjności oraz promocji szkolnictwa branżowego i technicznego. Zakres dalszej współpracy zostanie dookreślony w najbliższych tygodniach w postaci wspólnego listu intencyjnego.

W 2017 roku polskie porty lotnicze obsłużyły blisko 40 mln pasażerów, czyli dwukrotnie więcej, niż 10 lat temu. Rynek lotniczy rośnie dynamicznie nie tylko w kraju, ale też na całym świecie. Od Heathrow do Bombaju, Dublina, Istambułu i Dubaju – lotniska pękają w szwach. Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA) ostrzega o problemach spowodowanych brakiem wystarczającej infrastruktury lotniskowej, która sprostałaby zwiększonemu zapotrzebowaniu. Ale równie ważnym problemem są też braki kadrowe.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
LS Airport Services
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony