Partner serwisu

Boris Johnson wydał zakaz lądowania samolotów Aerofłotu w Wielkiej Brytanii

Mateusz Kieruzal 24.02.2022

Boris Johnson wydał zakaz lądowania samolotów Aerofłotu w Wielkiej Brytanii
fot. Piotr Bożyk
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił, że samoloty Aerofłotu, rosyjskiego przewoźnika narodowego, nie mogą korzystać z brytyjskiej przestrzeni powietrznej. To ograniczenie może być pierwszym z przyszłych, które mogą pochodzić z innych krajów. Z kolei drużyna piłkarska Manchesteru United zakończy dziewięcioletnią współpracę z Aerofłotem.
Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Boris Johnson ogłosił, że Aerofłot ma zakaz wlotów do Wielkiej Brytanii. To jest częścią pakietu sankcji wobec Moskwy, które obejmują drugi co do wielkości bank Rosji, VTB oraz inne instytucje finansowe, a także rosyjskich oligarchów.

Zakaz obowiązuje od piątku od godz. 00:01 czasu UTC. Samolot wykonujący usługę, który jest własnością lub wynajmowany i obsługiwany przez osobę związaną z Rosją lub który jest zarejestrowany w Rosji, ma zakaz przebywania w przestrzeni powietrznej Wielkiej Brytanii. Blokada nie dotyczy operacji wykonywanych przez brytyjskie linie lotnicze.

Rząd Wielkiej Brytanii jest pierwszym na świecie, który zakazał Aerofłotowi wlotu do kraju po inwazji Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się w czwartek rano. Aerofłot nie będzie mógł lądować na lotniskach w Wielkiej Brytanii ani latać przez przestrzeń powietrzną Wielkiej Brytanii.

Rosyjski przewoźnik flagowy latał codziennie między portem Moskwa-Szeremietiewo (SVO) a lotniskiem Londyn-Heathrow (LHR). Czwartkowy lot SU2578 wylądował o godzinie 12:05 czasu lokalnego i był obsługiwany przy użyciu airbusa A320 o rejestracji VP-BRG. Samolot opuścił Wielką Brytanię kilka godzin później, wykonując rejs SU2579 z Londynu do Moskwy.

Manchester United również zrywa z Aerofłotem

Drużyna piłkarska Manchester United również chce zakończyć dziewięcioletni związek z Aerofłotem. Według lokalnych mediów "Czerwone Diabły" pragną odciąć się od swoich długoterminowych sponsorów.

Współpraca Manchesteru United i Aerofłotu sięga 2013 roku. Cztery lata później podpisano nową umowę o wartości 40 milionów funtów, która miała obowiązywać do 2023 roku. Drużyna Premier League zwykle latała z Aerofłotem na mecze europejskie. Mimo to ich wtorkowy serwis do Madrytu na mecz Ligi Mistrzów z Atlético Madryt został odwołany w ostatniej chwili. Zamiast tego Manchester United poleciał na pokładzie samolotu linii Titan Airways – brytyjskiej linii czarterowej.

Czy inne kraje mogłyby pójść w ich ślady?

Aerofłot ma zaplanowanych 4878 lotów międzynarodowych na luty 2022 roku. Wiodące międzynarodowe połączenia (oprócz Symferopola na Ukrainie) to Mińsk, Dubaj, Erywań, Stambuł, Mediolan, Biszkek, Male, Berlin, Taszkent i Samarkanda. Każda z tych destynacji ma w tym miesiącu od 52 do 101 regularnych lotów.

Nie powinno dziwić, że coraz więcej rządów zacznie zakazywać lotów z Aerofłotu w miarę upływu czasu. Najprawdopodobniej zakazy te miałyby pochodzić od państw należących do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), sojuszu składającego się z 30 niezależnych członków, do którego Ukraina starała się przystąpić.

W tym miesiącu Aerofłot planuje wykonanie 1979 lotów do 41 miejsc docelowych w krajach NATO. Kraje te mogą z łatwością zakazać lotów temu przewoźnikowi, podobnie jak postąpił w czwartek rząd Wielkiej Brytanii.

Aktualne destynacje Aerofłotu w krajach NATO to: Stambuł (82 loty zaplanowane w lutym), Mediolan (66 lotów), Berlin (56 lotów), Paryż (48 lotów), Monachium (47 lotów), Budapeszt (40 lotów), Düsseldorf (39 lotów), Zagrzeb (36 lotów), Frankfurt (36 lotów), Barcelona (36 lotów), Antalya (36 lotów), Amsterdam (35 lotów), Rzym (33 loty), Praga (32 loty), Sofia (28 lotów), Londyn-Heathrow (28 lotów), Nowy Jork JFK (28 lotów), Ateny (28 lotów), Wenecja (24 loty), Bruksela (20 lotów), Lublana (19 lotów), Los Angeles (19 lotów), Hamburg (19 lotów), Warszawa (16 lotów), Madryt (16 lotów), Malaga (16 lotów), Saloniki (12 lotów), Ryga (12 lotów), Nicea (12 lotów), Miami (12 lotów), Lizbona (12 lotów), Alicante (12 lotów), Stuttgart (osiem lotów), Bukareszt (osiem lotów), Oslo (osiem lotów), Hanower (osiem lotów), Kopenhaga (osiem lotów), Walencja (cztery loty), Teneryfa (cztery loty), Lyon (cztery loty) i Waszyngton (jeden lot).

Pełna lista sankcji:

1. Zamrożenie aktywów wszystkich głównych rosyjskich banków, w tym VTB, drugiego co do wielkości banku w kraju, którego aktywa wynoszą 154 miliardy funtów.

2. We wtorek do parlamentu zostanie wprowadzona ustawa, która zabroni wszystkim dużym rosyjskim firmom pozyskiwania finansowania na rynkach brytyjskich, a państwu rosyjskiemu zaciągania długu państwowego na rynkach brytyjskich. Celem jest uchwalenie przepisów w jeden dzień.

3. Zestaw indywidualnych sankcji wobec ponad 100 osób, podmiotów i spółek zależnych, uwzględniając również środki ujawnione we wtorek. Nowe cele obejmują rosyjskiego państwowego giganta obronnego Rostec, jego spółki zależne oraz grupę oligarchów uważanych za szczególnie bliskich Kremlowi. Są to:

 • Kirył Szamałow – najmłodszy miliarder w Rosji i były zięć Władimira Putina,
 • Petr Fradkow – szef Promsvyazbanku, jednego z banków objętych sankcjami i syn byłego szefa rosyjskiego wywiadu FSB,
 • Denis Bortnikow – prezes banku VTB,
 • Jurij Sliusar – szef Rosyjskiej Zjednoczonej Korporacji Lotniczej,
 • Jelena Georgiewa – prezes zarządu Novikombanku.

  Więcej osób zostanie wskazanych w nadchodzących tygodniach. Będą mieć zakaz we wszystkich transakcjach w Wielkiej Brytanii – co oznacza, że osoby z dziećmi w brytyjskich szkołach prywatnych nie będą w stanie uiszczać przyszłych opłat. Krewni nie będą jednak karani osobiście.

  4. Natychmiastowe zakazanie rosyjskim liniom lotniczym Aerofłot lądowania w Wielkiej Brytanii.

  5. Natychmiastowe zawieszenie wszystkich pozwoleń na eksport produktów podwójnego zastosowania do Rosji. Obejmuje to przedmioty, które mogą mieć zastosowanie cywilne lub wojskowe, takie jak komponenty elektryczne i części do samochodów ciężarowych.

  6. W nadchodzących dniach przepisy zakażą eksportu zaawansowanych technologii oraz eksportu sprzętu związanego z wydobyciem ropy i gazu. Odbędzie się to we współpracy z USA.

  7. Wyszukane zostanie sposób na ograniczenie ilości depozytów, które obywatele Rosji mogą trzymać na rachunkach bankowych w Wielkiej Brytanii. Będą ustalone szczegóły, a także, czy będzie to dotyczyło osób z podwójnym obywatelstwem.

  8. Plan współpracy z sojusznikami w celu odcięcia Rosji dostępu do międzynarodowego systemu bankowego Swift. Miałoby to duży wpływ, ale można to zrobić skutecznie tylko wtedy, gdy inne kraje wyrażą na to zgodę.

  9. Rozszerzenie pełnego zakresu sankcji na Białoruś ze względu na integrację sił zbrojnych dwóch narodów.

  10. Przedstawiona zostanie brytyjska ustawa o przestępczości gospodarczej, która wzmocni takie obszary, jak niewyjaśnione nakazy majątkowe.
 • Podziel się ze znajomymi:
  Komentarze:
  Wojna Rosja - Ukraina
  Najnowsze wiadomości
  Polecane wiadomości
  Praca
  Bądź na bieżąco:
  © 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
  Pełna wersja strony