Partner serwisu

Boeing zawiesza produkcję w Everett na czas nieokreślony

Emilia Derewienko 06.04.2020

Boeing zawiesza produkcję w Everett na czas nieokreślony
fot. Emilia Derewienko
Amerykański producent poinformował, że przedłuża zawieszenie działalności produkcyjnej w swoich obiektach w Everett w stanie Waszyngton do odwołania. Powodem jest pandemia koronawirusa, która w USA zbiera coraz większe żniwo.
Jeszcze 23 marca Boeing informował, że wstrzymuje produkcję odrzutowców w stanie Waszyngton tymczasowo. Zakłady miały ruszyć ponownie na początku tego tygodnia. Tak się jednak nie stało. Boeing zadecydował o przedłużeniu zamknięcia zakładów i tym razem odmówił podania terminu wznowienia produkcji. Decyzję motywował działaniami, skupiającymi się na zdrowiu i bezpieczeństwie swoich pracowników w kontekście rozprzestrzeniania się COVID-19.

Tym samym Boeing przestanie płacić w tym tygodniu około 30 tys. pracowników, po tym, jak wcześniej podwoił do 10 dni ilość płatnego urlopu. Pracownicy mogą tymczasowo korzystać z płatnego urlopu oraz zwolnienia chorobowego i nadal będą otrzymywać świadczenia medyczne.

Jednocześnie około 135 z 160 tys. członków załogi Boeinga odebrało pozytywny wynik badań na obecność koronawirusa. „Seattle Times” poinformował, że od piątku Boeing miał zatrudniać 95 pracowników, u których rozpoznano obecność choroby, w porównaniu z 54 przypadkami tydzień wcześniej. Gazeta podała, że 14 z tych osób pracuje przy odrzutowcu szerokokadłubowym w Everett.

Boeing wykorzysta zawieszenie produkcji i wdroży dodatkowe środki bezpieczeństwa i higieny pracy. Pojawić się mają nowe „wizualne wskazówki, zachęcające do zachowania fizycznego dystansu” oraz częstsze czyszczenie miejsc pracy i obszarów wspólnych, a także odpowiednio rozłożone w czasie zmiany.

Linie lotnicze, które są klientami Boeinga, odroczyły przyjmowanie nowych samolotów i dokonywanie przedpłat za dostawy. To może tylko pogłębić kryzys amerykańskiego producenta, spowodowany uziemieniem samolotów 737 MAX na całym świecie.

W ubiegłym miesiącu Boeing poprosił o co najmniej 60 mld dolarów wsparcia od administracji Stanów Zjednoczonych dla siebie i innych podmiotów z amerykańskiej branży lotniczej – po to, aby przeciwstawić się kryzysowi, jaki uderzył w lotnictwo. Producent zapowiedział ponadto, że z powodu wybuchu pandemii zawiesi działalność w Ridley Township w Pensylwanii do 20 kwietnia. W zakładach tych powstają śmigłowce H-47 Chinook, V-22 Osprey i MH-139A Gray Wolf.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo