Partner serwisu

Boeing pokazał pierwszego seryjnego T-7A, który trafi wkrótce do USAF

Avgeek 01.05.2022

arrow
arrow
Boeing pokazał pierwszego seryjnego T-7A, który trafi wkrótce do USAF
fot. Boeing Media
Boeing pokazał pierwszego seryjnego T-7A, który trafi wkrótce do USAF
Boeing pokazał pierwszego seryjnego T-7A, który trafi wkrótce do USAF
Boeing zaprezentował zaawansowany samolot szkolno-treningowy T-7A Red Hawk, który zostanie wkrótce dostarczony Siłom Powietrznym USA (USAF). Pierwszy z 351, które US Air Force planują odebrać, został pokazany w zakładach koncernu w St. Louis przed oficjalną dostawą. T-7A zastąpią wysłużone maszyny Northrop T-38 Talon.
W 2018 r. Departament Obrony USA ogłosił zwycięzcę w programie nowej maszyny szkolno-treningowej T-X dla Sił Powietrznych USA (US Air Force-USAF). Został nim Boeing T-7A, znany wtedy jako T-X, przygotowany przez konsorcjum Boeinga i Saaba. Zamówionych zostało 351 maszyn i 46 symulatorów lotu wraz z opcją na kolejne 124 maszyny tego typu i 90 symulatorów lotu. Wartość kontraktu opiewa na kwotę 9,2 mld dolarów amerykańskich i może wzrosnąć do 15 mld dolarów amerykańskich jeżeli wszystkie opcje zostaną wykorzystane. To właśnie cena była kluczowym wyborem w tym kontrakcie, przez co maszyna Boeinga pokonała innych uczestników postępowania przetargowego: Lockheed Martin/KAI T-50 i Leonardo DRS/CAE T-100.

T-7A zrewolucjonizował sposób projektowania i budowy samolotów, ponieważ to w pełni cyfrowo zaprojektowany przy użyciu zaawansowanej produkcji, rozwoju oprogramowania i technologii inżynierii cyfrowej, co znacznie skróciło czas od projektu do pierwszego lotu. Od rozpoczęcia cyfrowego projektu do pierwszego lotu minęło jedynie 36 miesięcy. Samolot jest również wyposażony w oprogramowanie o otwartej architekturze, zapewniające rozwój i elastyczność, aby sprostać przyszłym potrzebom różnorakich misji. Boeing zapowiada, że nie będzie to ostatni samolot zaprojektowany w ten sposób.

Pokazany T-7A Red Hawk jest ozdobiony czerwonymi statecznikami pionowymi na cześć lotników Tuskegee z czasów II wojny światowej. Lotnicy ci stanowili pierwszą afroamerykańską jednostkę lotniczą służącą w wojsku amerykańskim.

Pierwsze samoloty T-7A wejdą do służby w Bazie Sił Powietrznych San Antonio w Randolph (Teksas) w 2023 r., a pełną zdolność operacyjną uzyskają w 2024 r. Nowe maszyny pozwolą wycofać ze służby stare samoloty Northrop T-38 Talon. Obecnie amerykańskie siły powietrzne posiadają jeszcze 483 egzemplarze tych maszyn.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Flota
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony