Partner serwisu

Boeing: Zamówienia netto na plusie po raz pierwszy od ponad roku

Emilia Derewienko 10.03.2021

Boeing: Zamówienia netto na plusie po raz pierwszy od ponad roku
fot. Piotr Bożyk
Amerykański producent poinformował, że w lutym dostarczył swoim klientom 22 samoloty – w porównaniu z 17 rok wcześniej. Zamówienia netto Boeinga okazały się dodatnie po raz pierwszy od 14 miesięcy. Wpływ na to miało rozpowszechnienie szczepionek przeciwko COVID-19, co z kolei zwiększyło zaufanie podróżnych do linii lotniczych.
Boeing odebrał w lutym 82 nowe zamówienia, co daje 86 zamówionych egzemplarzy od początku 2021 roku. W zeszłym miesiącu klienci amerykańskiego producenta również zmodyfikowali lub anulowali około 50 zamówień, co i tak daje 31 odrzutowców w portfelu zamówień. Bilans wychodzi na plus po raz pierwszy od listopada 2019 roku, czyli czasów sprzed pandemii koronawirusa.

Zamówienia na luty obejmują 25 samolotów 737 MAX dla United Airlines, 14 samolotów 737 MAX dla niezidentyfikowanych klientów oraz 27 tankowców KC-46 dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, którą to transakcję ogłoszono jeszcze w styczniu. 11 szerokokadłubowych odrzutowców B777X zamówiły również linie Singapore Airlines. W ramach tej samej umowy przewoźnik anulował wcześniejsze zamówienie na 19 Dreamlinerów 787-10.

Odwołano natomiast zamówienie na 32 egzemplarzy B737 MAX, w tym 15 przez kanadyjski WestJet, osiem przez leasingodawcę Jackson Square, siedem przez Panama's Copa Airlines oraz po jednym zamówieniu dla BOC Aviation i klienta odrzutowców biznesowych.

Z kolei dostawy Boeinga w lutym obejmowały 18 samolotów B737 MAX, trzy samoloty szerokokadłubowe i jeden wojskowy P-8. Czwarty miesiąc z rzędu do klientów nie dostarczono też żadnego Dreamlinera. Portfel zamówień Boeinga na koniec lutego wyniósł 4041 sztuk w porównaniu do 4016 zamówień odrzutowców w styczniu.

Dostęp do szczepionek przeciwko COVID-19 jest jednym z ważniejszych czynników dla reaktywacji branży lotniczej. W przypadku Boeinga, znaczenie będą miały zwłaszcza dostawy B737 MAX, co pozwoli na odbicie finansowe po niespełna dwuletnim uziemieniu tego odrzutowca.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony