Partner serwisu

Boeing wznowił produkcję samolotu 737 MAX

Rafał Dybiński 28.05.2020

Boeing wznowił produkcję samolotu 737 MAX
fot. Boeing 737 MAX
Boeing poinformował w oficjalnym komunikacie o wznowieniu produkcji pasażerskiego samolotu 737 MAX w fabryce Renton w pobliżu Seattle w stanie Waszyngton.
Samolot będzie na razie powstawał w niewielkiej skali w celu wdrożenia kilkunastu inicjatyw w kierunku poprawy bezpieczeństwa i jakości. Maszyny producenta, które stanowiły 2/3 jego portfela zamówień, były uziemione od marca ubiegłego roku po dwóch katastrofach, w których zginęło 346 osób. Przyczyną tych nieszczęśliwych zdarzeń było wadliwe oprogramowanie panelu systemu kontroli lotów.

– Uczynimy nas system produkcji jeszcze silniejszy. Podjęte inicjatywy są kolejnym krokiem w tworzeniu optymalnego środowiska do budowy 737 MAX – podkreślił Walt Odisho, wiceprezes i dyrektor programu związanego z modelem 737. – Kroki, które podjęliśmy pomogą osiągnąć nasz cel i zagwarantować 100 proc. jakości dla naszych klientów – dodał Scott Stocker, wiceprezes programu 737.

Boeing wstrzymał produkcję w styczniu i ma w magazynie 400 niedostarczonych maszyn tego typu. Największy operator B737 MAX na całym świecie, czyli Southwest Airlines, zdecydowały się na wycofanie z harmonogramu rejsów modelu aż do października, opierając się na wcześniejszych sygnałach od producenta o niepewnej dacie powrotu samolotu do użytkowania. United Airlines ogłosiła z kolei 14 lutego, że Boeingi 737 MAX nie wrócą na siatkę połączeń przed 4 września. Dla przewoźnika z Chicago będzie to oznaczało konieczność odwołania setek lotów już w drugim z rzędu okresie wakacyjnym i dalsze straty finansowe. Natomiast American Airlines zawiesiły powietrzne rejsy MAX-ów do połowy sierpnia.

Boeing oświadczył już 7 kwietnia, że ​​współpracuje z Raytheon Technologies Corp RTX.N Collins Aerospace Systems przy aktualizacjach oprogramowania. Nie było jednak jasne, kiedy jednostka skończy pracę oraz ile czasu zajmie organom regulacyjnym sprawdzenie poprawek po ich ukończeniu, a także dokonanie audytu dokumentacji oprogramowania. Producent postanowił również oddzielić okablowania 737- MAX, które oznaczono jako potencjalnie niebezpieczne. Dzięki temu maszyna mogła powrócić do eksploatacji.

Boeing 737 jest najpopularniejszym i najlepiej sprzedającym się odrzutowcem pasażerskim na świecie. Od początku produkcji rodzina B737 może poszczycić się zamówieniami na ponad 15,2 tys. samolotów, a najlepiej sprzedającym się modelem 737 w historii jest B737-800, którego zamówiono aż 4991 sztuk.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Problemy Boeing 737 MAX
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony