Partner serwisu

Boeing w kwietniu bez zamówień. Liczba anulacji MAX-ów rośnie

Emilia Derewienko 13.05.2020

Boeing w kwietniu bez zamówień. Liczba anulacji MAX-ów rośnie
fot. Steve Lynes, lic. CC BY 2.0
Amerykański producent po raz drugi w tym roku zanotował miesiąc bez żadnego zamówienia na swoje samoloty. Co więcej, klienci anulowali kolejnych 108 zamówień na wciąż uziemione maszyny B737 MAX. To dla Boeinga najgorszy początek roku od prawie 60 lat.
Boeing potwierdził, że w ubiegłym miesiącu dostarczył zaledwie sześć samolotów, co oznacza, że przez pierwsze cztery miesiące 2020 roku firma oddała 56 maszyn. To spadek o 67 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W kwietniu firma dostarczyła cztery Boeingi 787 Dreamliner, jeden odrzutowiec szerokokadłubowy B777 i starszą wersję 737 MAX. Pierwszym w tym roku miesiącem bez żadnego zamówienia na maszyny Boeinga był styczeń.

Zamówienia brutto Boeinga wyniosły w kwietniu 49 samolotów na rok, z ujemnym zamówieniem ogółem 255 samolotów po odwołaniu. Po dalszych korektach księgowych, dotyczących odrzutowców zamówionych w poprzednich latach, skorygowane zamówienia netto Boeinga spadły do 516 samolotów na minusie.

Europejski rywal Boeinga, Airbus, również zanotował w kwietniu istotny, bo aż 80-proc. spadek w porównaniu z rokiem ubiegłym. Firma dostarczyła zaledwie 14 samolotów. Zamówienia brutto Airbusa w kwietniu na rok wyniosły 365 samolotów. Po 66 odwołaniach liczba zamówień netto wyniosła 299 samolotów, w porównaniu do 290 w marcu.

Boeing boryka się obecnie z największym kryzysem w swojej historii – w uziemieniu od 2019 roku są nie tylko wąskokadłubowe samoloty B737 MAX, ale także wielu przewoźników rezygnuje ze wcześniejszych transakcji z powodu pandemii koronawirusa. Także w ubiegłym roku po raz pierwszy od 20 lat, wstrzymano produkcję B737.

Lotnictwo było jednym z najbardziej doświadczonych przez pandemię sektorów – ograniczenia transportowe, narzucone na całym świecie w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, zdziesiątkowały popyt na podróże lotnicze. Taki stan rzeczy przyniósł jednak ze sobą konieczność zmniejszenia liczby pracowników – Boeing planuje zwolnienia 10 proc. zatrudnionych spośród 160 tys. osób. Zebrał również 25 mld dolarów w ramach oferty obligacji, w celu zwiększenia płynności finansowej.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo