Partner serwisu

Boeing MQ-25: Pierwszy lot testowy drona z funkcją tankowania w powietrzu

Red. ed 22.12.2020

Boeing MQ-25: Pierwszy lot testowy drona z funkcją tankowania w powietrzu
Fot. Boeing
Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy wykonała lot testowym MQ-25 T1 z podwieszanym zbiornikiem paliwa lotniczego (ARS), co jest znaczącym krokiem w rozwoju bezzałogowego statku powietrznego do tankowania.
Udany 2,5-godzinny lot z Cobham ARS miał na celu przetestowanie aerodynamiki samolotu ze zbiornikiem zamontowanym pod skrzydłem. Lot był prowadzony przez pilotów testowych Boeinga, pracujących z naziemnej stacji kontroli na lotnisku MidAmerica St. Louis w Mascoutah w stanie Illinois.

– Posiadanie testowego sprzętu latającego z ARS przybliża nas o jeden duży krok do oceny tego, w jaki sposób MQ-25 wypełni swoją główną misję we flocie – tankowanie w powietrzu – powiedział kapitan Chad Reed, menedżer programu Unmanned Carrier Aviation Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. – T1 będzie nadal dostarczał cennych wczesnych informacji, gdy zaczniemy latać samolotami F/A-18 i przeprowadzimy testy obsługi pokładu na pokładzie lotniskowca – dodał.

W przyszłości będzie testowana aerodynamika samolotu i ARS w różnych etapach lotu, ostatecznie przechodząc do wydłużania i chowania przewodu tankującego. Model T1 jest używany do wstępnych testów, kładąc podwaliny pod szybkie przejście do rozwoju i testowania MQ-25. Po pierwszym locie w zeszłym roku T1 zgromadził do tej pory w powietrzu około 30 godzin nalotu przed planowaną modyfikacją instalacji ARS.

Na początku tego roku Marynarka Wojenna skorzystała z opcji trzech dodatkowych samolotów MQ-25, zwiększając łączną liczbę bezzałogowców produkowanych przez Boeinga do siedmiu. Marynarka wojenna zamierza pozyskać ponad 70 sztuk.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony