Partner serwisu

Boeing: 300 mln euro rekompensaty dla TUI za MAX-y

Emilia Derewienko 04.06.2020

Boeing: 300 mln euro rekompensaty dla TUI za MAX-y
fot. TUI Group
Największa europejska firma turystyczna zawarła umowę z Boeingiem w sprawie rekompensaty za uziemione samoloty Boeingi 737 MAX. Dokument zakłada również odroczenie dostaw tych maszyn, co ma przyczynić się do zwiększenia zasobów TUI, by przetrwać kryzys spowodowany pandemią.
TUI utrzymuje, że rozmowy z amerykańskim producentem są poufne, jednak Boeing był nieco bardziej wylewny, stwierdzając, że agencja turystyczna otrzyma w ramach umowy 300 mln euro. Kwota ma stanowić „znaczną część” kosztów (szacowanych na 370 mln euro), jakie poniosło TUI przez uziemienie MAX-ów. Umowa zostanie zrealizowana w ciągu dwóch najbliższych lat.

Boeing zapewni również kredyty na przyszłe kontrakty; producent zgodził się ponadto na zmniejszenie zamówienia, pierwotnie opiewającego na 61 samolotów typu MAX, a spóźnionego o około dwa lata. TUI chce bowiem znacząco zmniejszyć obszar swojej działalności, zakładając, że reaktywacja branży lotniczej potrwa wiele miesięcy, a popyt na podróże lotnicze po pandemii nie będzie duży.

Przed uziemieniami MAX-ów w marcu 2019 roku TUI posiadało 15 samolotów tego typu. Akcje spółki notowane na giełdzie w Londynie zmniejszyły się od początku roku o połowę, po tym, jak w marcu spółka musiała zawiesić działalność przez wybuch pandemii koronawirusa. W zeszłym miesiącu firma ostrzegła, że będzie musiała zlikwidować 8 tys. miejsc pracy, aby powrócić do sprawności sprzed kryzysu.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Problemy Boeing 737 MAX
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony