Partner serwisu

Blisko 100 stewardess American Airlines zarażonych koronawirusem

Rafał Dybiński 11.04.2020

Blisko 100 stewardess American Airlines zarażonych koronawirusem
Fot. American Airlines
Związek reprezentujący stewardessy American Airlines (The Association of Professional Flight Attendants) uważa, że blisko 100 pracownic linii zaraziło się koronawirusem SARS-CoV-2 – informuje "CNN". Dodatkowym problem są także planowane redukcje wynagrodzeń w najbliższych miesiącach.
Przewodnicząca APFA, zrzeszającej 27 tys. członków, Julie Hedrick twierdzi, że już od stycznia naciska na zarząd przewoźnika o zapewnienie wyposażenia chroniącego przed zakażeniem.

– Konsekwentnie opowiadamy się za udostępnieniem osobistego sprzętu ochronnego wszystkim stewardessom pracującym w każdym samolocie w celu zapewnienia bezpiecznych relacji między pasażerami i siedzeniami załogi. Dążymy również do skanowania termicznego na lotniskach oraz do natychmiastowych powiadomień stewardess, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wirusa – wyznała Hedrick dla stacji "CNN".

American Airlines nie ustosunkowały się do związkowego komunikatu, ale same wydały oświadczenie. Ochronne maseczki na twarz są dystrybuowane od bieżącego tygodnia.

"Bezpieczeństwo naszych klientów i członków zespołu jest naszym najwyższym priorytetem. Jesteśmy w ścisłym kontakcie z Centrami Kontroli i Zapobiegania Chorobom oraz urzędnikami zdrowia publicznego, koordynując z nimi wszelkie wymagane środki związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem. W dalszym ciągu przyglądamy się wszystkim sposobom, jakie możemy zastosować, aby chronić nasz zespół w tym stresującym czasie" – podkreślono w oświadczeniu.

W innym związkowym komunikacie wskazano, że tylko około jedna czwarta stewardess i stewardów będzie mogła wykonywać swoje obowiązki w maju z powodu znacznych cięć w rozkładzie. – Wiele z nich będzie miało minimalne płatne godziny w nadchodzących miesiącach – ostrzegł Doug Parker, prezes American Airlines.

Liniom lotniczym zabrania się jednak odsyłać na urlopy pracowników w ciągu najbliższych sześciu miesięcy w ramach warunków ustawy o pomocy w czasie pandemii. Na jej mocy do budżetów krajowych przewoźników wpłynie 25 miliardów dolarów dotacji.

American Airlines założono w 1930 roku i razem z Delta Airlines i United Airlines są w trójce największych przewoźników w Stanach Zjednoczonych. Główna siedziba znajduje się w Fort Worth w Teksasie, a huby są także w portach lotniczych Charlotte, Chicago–O'Hare, Los Angeles, Miami, Filadelfia, Nowy Jork-La Guardia, Nowy Jork-JFK, Phoenix–Sky Harbor i Waszyngton. 945 maszyn linii obsługuje 350 tras krajowych i międzynarodowych. Zatrudnia w sumie 128 900 pracowników.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo