Partner serwisu

Biden przyleciał z Rzeszowa do Warszawy (aktualizacja)

Rafał Dybiński 25.03.2022

Biden przyleciał z Rzeszowa do Warszawy (aktualizacja)
fot. Chopin Airport
Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem na pokładzie wylądował w piątek wieczorem na stołecznym Lotnisku Chopina. Przyleciał z portu Rzeszów-Jasionka, gdzie gość z Waszyngtonu wizytował żołnierzy amerykańskiej 82. dywizji powietrznodesantowej, którzy są nad Wisłokiem w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO.
Warto podkreślić, że nigdy wcześniej prezydent USA nie był w Polsce w żadnym mieście poza Warszawą. Rzeszów był więc pierwszym takim miejscem. 
Prezydent USA uzyskał w stolicy Podkarpacia informacje o bieżącej sytuacji dotyczącej uchodźców z Ukrainy i udzielanej im pomocy. Rozmowy były prowadzone z przedstawicielami pozarządowych organizacji zaangażowanych we wspieranie uciekających z obszaru wojny. 

W sobotę w Warszawie prezydenci Duda i Biden odbędą dłuższą rozmowę. Polska będzie drugim przystankiem podczas europejskiej wizyty Bidena. W środę prezydent USA przyleciał do Brukseli, gdzie w czwartek uczestniczył w nadzwyczajnym szczycie NATO, szczycie przywódców G7 oraz szczycie Rady Europejskiej.

Air Force One to kryptonim nadawany każdemu samolotowi amerykańskich sił powietrznych, na którego pokładzie znajduje się urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych. Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) posiadają dwa samoloty VC-25A, o numerach 28000 i 29000. Są to zrobione na zamówienie i specjalnie przystosowane wersje cywilnych samolotów Boeing 747-2G4B Jumbo Jet.

Przed wprowadzeniem w 1990 roku samolotów VC-25A, od 1958 były wykorzystywane dwa inne Boeingi typu 707-320B o numerach 26000 i 27000.

Wystrój wnętrza samolotu jest całkowicie zmieniony i przystosowany do potrzeb prezydenta. Są w nim luksusowe sypialnie, gabinety, dwie kuchnie, a także sala operacyjna i dobrze wyposażona apteka. Każda z maszyn jest naszpikowana sprzętem komunikacyjnym, mają własne centrale telefoniczne, mogą także spełniać rolę latającego centrum dowodzenia na wypadek zmasowanego ataku atomowego. Jest także miejsce dla prezydenckiej rodziny, części personelu Białego Domu i dla przedstawicieli mediów. Air Force One jest chroniony przed atakiem rakietami ziemia-powietrze lub powietrze-powietrze, a także może być tankowany w powietrzu.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony