Partner serwisu

Berlińskie lotnisko potrzebuje pieniędzy

Justyna Urbaniak 08.01.2018

Berlińskie lotnisko potrzebuje pieniędzy
fot. Berlin Brandenburg
Berlin Brandenburg Airport potrzebuje około 1 miliarda euro dodatkowych funduszy, zanim zostanie otwarty. O tym, że środki są konieczne, aby uruchomić lotnisko w 2020 roku, poinformowało kierownictwo lotniska radę nadzorczą tuż przed Bożym Narodzeniem.
Według informacji Bild am Sonntag, koszty utrzymania lotniska sięgają obecnie 25 mln euro miesięcznie. W związku z tym luka finansowa, która pojawi się do czasu uruchomienia lotniska w październiku 2020 roku, może sięgnąć około 750 mln euro. Dodatkowo niezbędne są jeszcze fundusze na dokończenie budowy.

Inwestycja nękana polityczną ingerencją, chaotycznym planowaniem i niechlujnym wykonaniem pierwotnie miała zostać uruchomiona w 2012 roku. Mamy rok 2017 i nową datę uruchomienia portu – 2020 rok. Engelbert Dalrup, prezes spółki zarządzającej lotniskiem, na grudniowym spotkaniu z prasą przekonywał, że jest to data pewna.

Pasmo porażek rozpoczęło się pięć lat temu, kiedy końcowe kontrole bezpieczeństwa wykazały wady w systemie oddymiania terminalu. W związku z tym istniało ryzyko eksplozji budynku w przypadku pożaru.

Sytuacja pogarszała się z biegiem lat. Kontrole wykazały, że znaczna część terminala nie została zbudowana zgodnie z planem. Uszkodzonych było około 90 km kabli, często zakopywano je w betonie, zamiast przepuszczać przez szyby, co oznacza, że cały terminal musiał zostać przeprogramowany. Elektryczne drzwi nie były podłączone do prądu, nikt nie wiedział, jak wyłączyć oświetlenie. Podłogi parkingów zaczęły się zapadać, ponieważ do ich budowy zużyto za mało stalowych dźwigarów. Schody ruchome z podziemnego dworca były zbyt krótkie, jeden na trzy pokoje były niepoprawnie numerowane.

Od 2012 roku przez lotnisko przewinęła się cała masa planistów, których poprawki wyceniono już na 3,5 miliarda euro.

Obecna data uruchomienia lotniska jest siódmą z rzędu. Prawdopodobieństwo, że zostanie dotrzymana, wydaje się wciąż niewielkie. Od lat nikt zapewnień o kolejnych terminach uruchomienia lotniska nie traktuje już poważnie.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony