Partner serwisu

Belgradzkie lotnisko przyznaje koncesję francuskiemu Vinci

Magdalena Wosińska 09.01.2018

Belgradzkie lotnisko przyznaje koncesję francuskiemu Vinci
fot. Martyn Janduła
Vinci, francuska firma budowlana i infrastruktury, w wyniku zwycięskiego przetargu będzie zarządzać lotniskiem w Belgradzie. Za koncesję zapłaci 501 milionów euro. Zobowiąże się przy tym zainwestować 732 miliony euro w ciągu najbliższych 25 lat i zachować etaty zatrudnionych w porcie.
Podpisanie kontraktu planowane jest w pierwszym kwartale, z kolei jego finalizacja ma mieć miejsce do końca 2018 roku. – Port lotniczy Belgrad im. Nikoli Tesli będzie pełnił funkcję centrum firmy w Europie Południowo-Wschodniej, obszarze geograficznym, na którym lotniska Vinci do tej pory nie działały – powiedział Nicolas Notebaert, przedstawiciel francuskiej spółki.

Ruch na lotnisku im. Nikoli Tesli wzrósł od czasu kupna w 2013 r. przez Etihad udziału 49 proc. w narodowym przewoźniku JAT, którego przemianowano na Air Serbia i rozwinięto jego siatkę połączeń. Lotnisko odprawiło w 2017 r. 5,3 mln podróżnych i osiągnęło zysk 29 mln euro. Vinci stawia sobie tym samym za cel dalsze zwiększanie ruchu drogowego poprzez wspieranie nowych tras długodystansowych dla Air Serbia i wykorzystanie istniejących partnerstw z ponad 200 liniami lotniczymi. 

Rząd posiada 83,1 procent udziałów w lotnisku Belgradzie. Vinci Airports zarządza 35 lotniskami w Europie, Azji i Ameryce, m.in. w Kambodży, Portugalii, Chile czy Japonii. Grupa rozwinęła się w coraz szybsze i bardziej rentowne koncesje, takie jak lotniska, autostrady i energetyka, aby przeciwdziałać słabościom francuskiego sektora budowlanego.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony