Partner serwisu

Belgijskie firmy obsługi naziemnej ogłaszają upadłość

Emilia Derewienko 09.06.2020

Belgijskie firmy obsługi naziemnej ogłaszają upadłość
fot. Piotr Bożyk
Dwie belgijskie firmy obsługi naziemnej, należące do chińskiej grupy HNA: Swissport Belgium i Swissport Belgium Cleaning ogłosiły upadłość. Przyczyną są straty finansowe, spowodowane pandemią koronawirusa.
Swissport Belgium zajmuje się obsługą naziemną samolotów, podczas gdy Swissport Belgium Cleaning trudni się m.in. sprzątaniem samolotów. Mimo prób ratowania obu firm, nie udało się odwrócić strat finansowych spowodowanych kryzysem związanym z pandeimą COVID-19.

Firmy zamierzają łącznie zwolnić 1,5 tys. osób. Ogłoszenie upadłości Swissport Belgium nastąpiło po trudnym okresie zastoju – po tym, gdy główny klient, Brussels Airlines, przestał latać 21 marca tego roku, na skutek obostrzeń transportowych. Belgijski minister pracy, Bernard Clerfayt, zadeklarował już pełne wsparcie od państwa dla zwolnionych pracowników.

Swissport jest własnością chińskiej grupy HNA. Grupa jest największym na świecie dostawcą usług naziemnych na lotniskach i obsługi ładunków lotniczych, prowadzącym działalność na 300 lotniskach w 47 krajach. Podczas kryzysu związanego z koronawirusem firma odnotowała spadek globalnych przychodów o 80 proc. i oczekuje obecnie silnego ożywienia na rynku, przy zmniejszonym popycie na podróże lotnicze do 2021 roku.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo