Partner serwisu

Belavia nie może latać do ośmiu krajów Europy. Niedostępny Kaliningrad

Rafał Dybiński 27.05.2021

Belavia nie może latać do ośmiu krajów Europy. Niedostępny Kaliningrad
fot. Belavia
Linie lotnicze Belavia poinformowały w czwartek o czasowym odwołaniu rejsów do destynacji z ośmiu krajów Europy. Zawieszenie międzynarodowych połączeń obowiązuje od 27 maja do 30 października 2021 roku.
Oprócz Warszawy na liście niedostępnych obecnie destynacji na trasach z Mińska znalazły się również Amsterdam, Barcelona, Berlin, Bruksela, Frankfurt nad Menem, Hanower, Kaliningrad, Mediolan, Monachium, Rzym oraz Wiedeń. Najciekawszy wydaje się zakaz związany z rosyjskim miastem nad Bałtykiem. To efekt zakazów z Litwy i Polski, uniemożliwiających przelot do obwodu kaliningradzkiego. 

Pasażerowie mogą aktualnie zmienić datę wylotu lub otrzymać zwrot pieniędzy za bilet w ciągu roku od dokonanej daty rezerwacji na wybrany rejs. "Żałujemy, że nasi klienci muszą zmierzyć się z sytuacją z przyczyn niezależnych od linii lotniczej. Obiecujemy dołożyć wszelkich starań, aby ją rozwiązać" - podkreślono w oficjalnym komunikacie przewoźnika z Europy Wschodniej.

Wg stanu na 27 maja zakazy lotów dla białoruskich linii wprowadziły Polska, Wielka Brytania, Francja, Litwa, Czechy, Finlandia, Szwecja i Łotwa. Mają one różny wymiar czasowy. Niektóre są bardzo krótkie, kilkudniowe, ale są też trwające miesiąc lub nawet do 28 października. Ukraina nie pozwala na przeloty do i z Białorusi oraz ukraińskim liniom w białoruskiej strefie powietrznej. Oznacza to, że loty Belavii tranzytem przez Ukrainę są możliwe. Czeski zakaz obowiązuje od 28 maja.

Wszystkie wprowadzone restrykcje są efektem zdarzeń z niedzieli 23 maja. Wówczas władze Białorusi zmusiły do lądowania w Mińsku samolot Ryanair lecący z Aten do Wilna. Na pokładzie przechwyconego odrzutowca taniego przewoźnika był Raman Pratasiewicz, opozycyjny dziennikarz i działacz aktywny w mediach społecznościowych. Rejs realizował Boeing 737-800 o rejestracji SP-RSM należący do Grupy Ryanair, a dokładnie do działającej w Polsce spółki Ryanair Sun.

Wśród 171 osób na pokładzie maszyny najwięcej, bo aż 94, było obywateli Litwy. Zatrzymanie samolotu pod pretekstem otrzymania informacji o znajdującej się na pokładzie bomby i późniejsze aresztowanie dwóch osób przez białoruskie służby spotkało się z potępieniem świata zachodniego. – Wedle jednomyślnej oceny szczytu UE to był atak na demokrację, atak na wolność słowa oraz atak na naszą unijną suwerenność – powiedziała Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Ryanair lot FR4978 zatrzymany w Mińsku
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony