Partner serwisu

Będzie łatwiej planować duże inwestycje, w tym CPK

Elżbieta Pałys 22.09.2017

Będzie łatwiej planować duże inwestycje, w tym CPK
Fot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
Ruszyły konsultacje przepisów, które mają uprościć proces inwestycyjny. Jedną z nowości mają być tzw. obszary zorganizowanego inwestowania – ma to być narzędzie planistyczne, które ułatwi realizowanie inwestycji na dużych terenach, jak w przypadku Centralnego Portu Komunikacyjnego.
– Pozwoli to zintegrować planowanie na dużych terenach w sposób racjonalny – mówi Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa. Nowy instrument będzie się odnosił do dużych inwestycji infrastrukturalnych, rewitalizacyjnych, czy mieszkaniowych. – Nie będziemy utykali bloku na pustej działce, a potem okaże się, że nie ma szkoły, ani miejsc parkingowych, a wszystkie uliczki się zatykają – podał przykład wiceminister.

Narzędzie dla CPK

W trybie OZI będzie można realizować m.in. Centralny Port Komunikacyjny. – w tym przypadku będzie to instrument planistyczny, który pozwoli zintegrować system planowania na tak dużym poziomie, na styku dwóch województw. Będzie go można dobrze skoordynować i zlokalizować, uwzględniając całą infrastrukturę, komunikację, budownictwo kubaturowe i magazynowe – wyjaśnia Tomasz Żuchowski.

Obszary zorganizowanego inwestowania nie mają być rozwiązaniem specjalnym, lecz stanowić uzupełnienie obecnych instrumentów planistycznych takich jak decyzja o warunkach zabudowy oraz plan miejscowy.

– Procedura zakłada współpracę gminy z inwestorami, podlegającą zasadom transparentności i kontroli nadzorczej wojewody. OZI łączy etap planistyczny z wykonawczym, przewidując wydawanie zintegrowanych pozwoleń na budowę na podstawie ustaleń nowego aktu planistycznego – wyjaśni Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. – Wprowadzenie OZI pozwala na zmianę charakteru decyzji o warunkach zabudowy, przywracając jej pierwotną rolę – instrumentu uzupełniania luk w zabudowie – czytamy w komunikacie MIB.

Dodatkowo specustawa

Tzw. ustawa inwestycyjna nie będzie jedynym narzędziem prawnym dla realizacji centralnego lotniska. Nie dotyka bowiem spraw dotyczących wywłaszczeń. Już wcześniej była mowa o tym, że na potrzeby CPK przygotowane zostaną specjalne przepisy. – Obszar zorganizowanego inwestowania będzie mógł być wykorzystany jako instrumentarium planistyczne w tzw. specustawie, która by ten szczególny tryb wydawania decyzji zintegrowanych pod kątem wywłaszczeń mogła zintegrować – mówi Żuchowski.

Konsultacje „ustawy inwestycyjnej”, która zawiera szereg zmian dotyczących także prawa budowlanego, a także geodezyjnego i kartograficznego potrwają do 7 października. Resort infrastruktury i budownictwa liczy, ze jeszcze w tym roku trafią pod obrady Sejmu.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony