Partner serwisu

Trzeci pas wiedeńskiego lotniska wygrał z austriackim sądem administracyjnym

Michał Szatkowski 30.06.2017

Trzeci pas wiedeńskiego lotniska wygrał z austriackim sądem administracyjnym
fot. My Friend CC BY-SA 3.0
Jak podaje Reuters, w czwartek trybunał konstytucyjny w Austrii uchylił zakaz budowy trzeciego pasa startowego na wiedeńskim lotnisku. Decyzja sądu administracyjnego niższej instancji, która zablokowała rozbudowę ze względu na ochronę środowiska, została uznana za pozbawioną podstaw.
Jak stwierdził w oświadczeniu przewodniczący trybunału, Gerhart Holzinger, decyzja sądu administracyjnego położyła zbyt wielki nacisk na wątek ochrony klimatu, nie biorąc w należytym stopniu pod uwagę względów przemawiających za rozbudową lotniska.

Temat rozbudowy lotnisk budzi w Europie duże kontrowersje. Konflikt angażuje z jednej strony mieszkańców okolic portów oraz ekologów, a z drugiej linie lotnicze, właścicieli lotnisk oraz związanych z lotnictwem przedsiębiorców. Prawnicy uważają sprawę austriackiego lotniska za precedensową dla innych postępowań dotyczących dużych inwestycji infrastrukturalnych.

Holzinger nakazał sądowi administracyjnemu – który uznał, że trzeci pas startowy będzie naruszał postanowienia paryskiego porozumienia klimatycznego i że stworzenie dodatkowych 30 tys. miejsc pracy nie usprawiedliwia większej emisji zanieczyszczeń – ponowne rozpatrzenie sprawy.

Akcje wiedeńskiego lotniska podskoczyły po decyzji trybunału o 1,4%. Władze portu z zadowoleniem przyjęły decyzję wydaną przez Holzingera. – Projekt infrastrukturalny o wielkim znaczeniu dla przyszłości kraju ma znów szansę na realizację – powiedział Guenther Ofner, członek zarządu lotniska.

Wiedeński port lotniczy jest największym lotniskiem w Austrii i służy jako drugi hub w sieci Lufthansy, przewodzącej Star Alliance. Skupia ruch w Europie Wschodniej i oferuje połączenia do krajów azjatyckich.

Minister transportu Austrii, Joerg Leichtfried, również wyraził zadowolenie z decyzji trybunału i czeka na szybką odpowiedź sądu administracyjnego. Plany budowy trzeciego pasa w Wiedniu zostały skierowane do rozpatrzenia w marcu 2007. Pierwotnie port lotniczy zakładał jego uruchomienie w 2021 roku. W tej chwili liczy na to, że inwestycję uda się zrealizować do 2028 roku.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony