Partner serwisu

Australia znosi zakaz lotów dla Boeinga 737 MAX

Emilia Derewienko 26.02.2021

Australia znosi zakaz lotów dla Boeinga 737 MAX
fot. Virgin Australia
Australia ogłosiła w piątek, że znosi prawie dwuletni zakaz lotów z udziałem samolotów Boeing 737 MAX. To pierwszy kraj w regionie Azji i Pacyfiku, który dopuszcza MAX-y w przestworza po ponownej certyfikacji tego modelu.
– Jesteśmy przekonani, że ten statek powietrzny jest bezpieczny – potwierdził Graeme Crawford, pełniący obowiązki szefa australijskiego urzędu ds. Bezpieczeństwa Lotnictwa Cywilnego. Dodał, że regulator zaakceptował kompleksowe wymagania, określone przez Federalną Administrację Lotnictwa USA, dotyczące przywrócenia MAX-a do eksploatacji.

Nadal nie jest jednak jasne, kiedy pierwszy MAX pojawi się na australijskim niebie, biorąc pod uwagę ograniczenie popytu na podróże lotnicze z powodu pandemii. Wąskokadłubowych samolotów typu MAX nie obsługują co prawda żadne australijskie linie lotnicze, ale 25 zamówionych maszyn ma Virgin Australia. Podczas lotów do Australii operowały MAX-ami linie Singapore Airlines i Fiji Airways.

Także ci dwaj przewoźnicy będą potrzebować zgody na wznowienie lotów B737 MAX od krajowych organów regulacyjnych ds. lotnictwa. Singapore Airlines oświadczyły, że będą nadal współpracować z regulatorami i kierować się ich wytycznymi w zakresie operacji B737 MAX. Rzecznik Fiji Airways powiedział, że linie nadal współpracują z innymi organami regulacyjnymi w regionie, w tym z Fidżi i Nową Zelandią.

Wąskokadłubowy Boeing 737 MAX został uziemiony w marcu 2019 roku po dwóch śmiertelnych wypadkach, w których zginęło w sumie 350 osób. Organy regulacyjne w Stanach Zjednoczonych, Europie, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Brazylii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich są jednymi z tych, którzy już zatwierdzili powrót B737 MAX do lotu po modyfikacjach technicznych i dodatkowym szkoleniu pilotów.

Także Japonia zniosła ograniczenia pod koniec stycznia po decyzjach podjętych przez jej odpowiedników w Stanach Zjednoczonych, Europie, Kanadzie i Brazylii. W kraju nie ma lokalnych operatorów 737 MAX, a decyzja nie została wówczas ogłoszona publicznie.

Pierwszym krajem, który wprowadził zakaz dla B737 MAX po dwóch katastrofach tego modelu, były Chiny. Do teraz Państwo Środka nie wskazało, kiedy wyda zezwolenie na powrót MAX-ów w przestworza.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Problemy Boeing 737 MAX
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony