Partner serwisu

Australia zaostrzy przepisy na lotniskach po udaremnionym zamachu

Michał Szymajda 08.08.2017

Australia zaostrzy przepisy na lotniskach po udaremnionym zamachu
Lotnisko w MelbourneFot. Phil Vabre, GFDL
Rząd Australii poinformował 6 sierpnia, że przygotowywane są wzmocnione środki bezpieczeństwa na lotniskach, które zapobiec mają aktom terroru. Wszystko po tym, jak zamachowcom instruowanym przez Państwo Islamskie nie udało się zdetonować ładunku na pokładzie samolotu linii Etihad.
Próbę nadania do samolotu paczki z improwizowanym ładunkiem wybuchowym podjęto na lotnisku w Sydney 15 lipca. Brat twórcy ładunku próbował nadać do bagażu samolotu linii Etihad „maszynę do mięsa do użytku przemysłowego”. Cały bagaż cofnięto ze względu na przekroczoną wagę, wobec tego pasażer nie udał się w podróż, zabrał bombę i udał się do domu. Jak twierdzi policja – nie był poinformowany o zawartości kartonu. Później ładunek próbowano przerobić na bombę chemiczną, próbę udaremniła jednak australijska policja, która wpadła na trop zamachowców, bezpośrednio instruowanych przez ISIS. Elementy ładunku dotarły do Australii na pokładzie jednego z samolotów cargo lecących z Turcji.

Australia chce wprowadzić przepisy tak restrykcyjne „jak te z USA”. Zdaniem australijskiej prasy może chodzić o zakaz wejścia na teren lotniska bez ważnych kart pokładowych lub przepustek, przywrócenie zakazu przewozu płynów oraz żelów powyżej 50 ml, wdrożenie biometrycznych kontroli i skanowania całego ciała. Zmiany w przepisach z rygorem natychmiastowego ich respektowania mają być gotowe w ciągu kilku tygodni.

Wzmocnione kontrole bagażu już trwają, dlatego pasażerom podróżującym do i z Australii poleca się, aby stawili się do odprawy wcześniej.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Dojazdy do lotnisk
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony