Partner serwisu

Antonow: An-225 Mrija zniszczony w czasie wojny. To był największy samolot świata

Łukasz Malinowski 27.02.2022

Antonow: An-225 Mrija zniszczony w czasie wojny. To był największy samolot świata
fot. Piotr Bożyk
An-225 Mrija, największy samolot świata, w dniu rozpoczęcia działań wojennych na Ukrainie znajdował się na lotnisku w Hostomelu (Gostomelu). W niedzielę (27 lutego) informacje o jego bardzo prawdopodobnym zniszczeniu podał ukraiński minister spraw zagranicznych. Informacje potwierdzają liczne ukraińskie źródła, ale nie sam Antonow, który pisze o tym, że należy poczekać na opinię ekspertów, którzy obejrzą samolot.
Przed rozpoczęciem rosyjskiej agresji na Ukrainę, Antonow Airlines praktycznie jako jedyne na świecie świadczyły wyspecjalizowane usługi transportu ciężkiego oraz ponadgabarytowego frachtu lotniczego. Przerwanie operacji tego przewoźnika związanego z Biurem Konstrukcyjnym Antonowa powoduje, iż na rynku lotniczym powstaje niemożliwa obecnie do zapełnienia luka. Zniszczony An-225 Mrija był jedynym sprawnym samolotem tego typu. Informacje o jego losach potwierdził Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy. Zwrot "may have destroyed" pozostawia pewną nadzieję, ale wcześniej o takim losie samolotu informował serwis Nexta, a w mediach społecznościowych pojawiały się zdjęcia zniszczonego hangaru.Informacje o zniszczeniu samolotu pojawiają się w ukraińskich mediach oraz na stronach oficjalnych, jednak nie potwierdził ich jeszcze bezpośrednio sam właściciel samolotu. Antonow uważa, że trzeba jeszcze poczekać na opinię ekspertów i inspekcje samolotu.


Antonow An-225, największy samolot we flocie przewoźnika, który powstał w jednym egzemplarzu, podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 wykonał kilka spektakularnych lotów z ładunkami pilnej potrzeby. "Mrija" w kwietniu 2020 roku pojawiła się w Warszawie ze sprzętem medycznym z Chin. Po raz ostatni samolot gościł w naszym kraju w styczniu bieżącego roku, lądując na lotnisku w Rzeszowie.

Transportowy antonow An-225 jest jednym z największych samolotów w historii i największym samolotem używanym komercyjnie. Po raz pierwszy została oblatana w 1988 r., a obecnie wykorzystywana przez Antonov Airlines do przewożenia ponadgabarytowych ładunków. Pierwotnie samolot zaprojektowano w celu przenoszenia wahadłowca kosmicznego Buran oraz części rakiety Energia, jednak z uwagi na zaniechanie programu Buran, nie używano go dłużej w tym celu. Mrija napędzana jest sześcioma silnikami ZMKB Ivchenko-Progress D-18, a jej maksymalna masa startowa to 640 ton – ok. dziewięciokrotnie więcej niż boeinga 737 czy airbusa A320. Samolot ma 84 m długości, a jego rozpiętość skrzydeł to 88,4 m. Sama ładownia ma długość 43,35 m i szerokość 6,4 m przy wysokości 4,4 m. Prędkość przelotowa samolotu to 800 km/h. Maksymalny zasięg to 15,4 tys. km, a przy maksymalnym obciążeniu 4,5 tys. km. Obsługiwany jest przez załogę składającą się z 6 osób.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony