Partner serwisu

An-225 Mrija wyląduje na lotnisku im. F. Chopina!

Łukasz Malinowski 06.04.2020

An-225 Mrija wyląduje na lotnisku im. F. Chopina!
Fot. Alex Beltyukov
Największy samolot transportowy świata An-225 Mrija może przylecieć na warszawskie lotnisko. O takich planach poinformował KGHM, który podobnie jak inne spółki skarbu państwa, zaangażował się w zakupy środków niezbędnych do walki z koronawirusem. Informacje o przygotowaniach do przyjęcia samolotu potwierdziło lotnisko im. F. Chopina.
Jak dotąd do Warszawy dotarły już cztery transporty ze sprzętem medycznym zakupionym przez KGHM Polska Miedź transport lotniczy. Akcja odbywa się w ramach uruchomionego kilka dni temu mostu powietrznego między Polską a Chinami. Przewozy realizowane są w znacznej części na pokładach samolotów LOT oraz dodatkowo na wynajmowanych frachtowcach. Jak zapowiada KGHM, wykorzystany może w tym celu zostać nawet An-225 Mrija.

– Dzięki wsparciu KGHM przyleciały do Polski setki tysięcy masek, kombinezonów ochronnych, gogli i kilkadziesiąt respiratorów – powiedział w rozmowie z PAP Piotr Chęciński, rzecznik prasowy KGHM. W poprzednią sobotę (4 kwietnia) na Okęciu wylądował kolejny Dreamliner ze sprzętem zamówionym przez KGHM. Jak wyjaśniał w rozmowie z PAP przedstawiciel spółki na pokładach samolotów znalazł się sprzęt wart blisko 35 mln zł. Został on przekazany do Agencji Rezerw Materiałowych, oraz innych instytucji polskiego rządu, którebędą decydowały, do których ośrodków ochrony zdrowia ostatecznie trafi.

Chęciński dodał przy tym, że trwają prace nad tym, żeby 14 kwietnia „tuż po Świętach Wielkanocnych do Polski przyleciał największy na świecie samolot Antonow An-225, który będzie wypełniony sprzętem, zakupionym przez KGHM Polska Miedź i Grupę Lotos". Rzecznik wyjaśnił także, że KGHM od dwudziestu lat współpracuje z China Minmetals, co znacząco ułatwia mu nawiązywanie nowych kontaktów z dostawcami sprzętu medycznego z Państwa Środka i pozyskiwanie go w rozsądnej cenie.

Informacje udało się nam potwierdzić także u zarządcy stołecznego portu. – Wszystkie służby przygotowują się już na przyjęcie samolotu An-225. Konieczne będzie dostosowanie procedur zapewniających bezpieczeństwo tej operacji. Na początku tego tygodnia Lotnisko Chopina wystąpi do Urzędu Lotnictwa Cywilnego o wydanie zgody na przylot tego największego samolotu na świecie – wyjaśnia Piotr Rudzki, rzecznik prasowy Lotniska Chopina w Warszawie.

Transportowy antonow An-225 jest jednym z największych samolotów w historii i największym samolotem używanym komercyjnie. Ukończona została tylko jedna sztuka maszyny. Po raz pierwszy została oblatana w 1988 r.,a obecnie wykorzystywana przez Antonov Airlines do przewożenia ponadgabarytowych ładunków. Samolot napędzany jest sześcioma silnikami ZMKB Ivchenko-Progress D-18. Jego maksymalna masa startowa to 640 ton – ok. dziewięciokrotnie więcej niż boeinga 737 czy airbusa A320. Ostatnio samolot przeszedł modernizację i po rocznej przerwie wzbił się w powietrze w marcu tego roku.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo