Partner serwisu

Amerykańska firma oskarża Boeinga o kradzież technologii

Emilia Derewienko 29.11.2020

Amerykańska firma oskarża Boeinga o kradzież technologii
fot. Zunum Aero
Zunum Aero chciał opracować hybrydowy samolot elektryczny, jednak startup się nie powiódł. Teraz firma zarzuca swojemu inwestorowi, amerykańskiej firmie Boeing, celowe sabotowanie i kradzież.
W 2017 roku Zunum Aero przekonał do swojego projektu dwóch dużych inwestorów. Boeing i Jetblue zasilili funduszami amerykański startup, który chciał opracować hybrydowy samolot elektryczny z maksymalnie dwunastoma miejscami siedzącymi. Ale w 2019 roku Zunum wpadł w kłopoty. Koszty projektu wzrosły, a dalsze próby finansowania zawiodły. Firma musiała zwolnić pracowników i zamknąć swoje lokalizacje.

W listopadzie 2020 roku Zunum złożył pozew przeciwko Boeingowi do Sądu Najwyższego w Waszyngtonie. Startup zarzuca producentowi samolotów upadek, pomimo finansowania. I nie tylko to. „Boeing dostrzegł innowacyjną firmę i był zainteresowany inwestycją i partnerstwem z Zunum. Zamiast tego, ukradł technologię Zunum i celowo utrudnił nowicjuszowi utrzymanie dominującej pozycji w lotnictwie komercyjnym poprzez tłumienie konkurencji” – można przeczytać w pozwie.

Zunum twierdzi, że Boeing ingerował w starania startupu, aby przyciągnąć dodatkowy kapitał i celowo je sabotował. Upadła firma oskarża również wielką korporację o wyłudzanie inżynierów Zunum oraz kopiowanie planów i technologii, do których Boeing jako inwestor miał wgląd. Zauważono, że Boeing potajemnie odtwarzał prototyp oparty na projekcie Zunuma.

Boeing zwrócił się również do francuskiego producenta silników Safran z planami skopiowania technologii Zunum. Dlatego też Safran jest obecnie wymieniony jako współpozwany – podobnie jak dział inwestycyjny Boeinga Horizon X. Zunum domaga się odszkodowania. – Pozew jest bezpodstawny – skomentował rzecznik Boeinga.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony