Partner serwisu

Akcje Virgin Galactic mocno w górę

Aleksander Domański 30.05.2021

Akcje Virgin Galactic mocno w górę
fot. Virgin Galactic
Akcje Virgin Galactic wzrosły na poniedziałkowej sesji o 27%, po tym jak firma przeprowadziła udany lot testowy w kosmos swojego pojazdu pasażerskiego. Wzrosty trwały do końca mijającego tygodnia i tak jak 21 maja za jedną akcję tej spółki trzeba było zapłacić 21,07 dolara tak w ostatni piątek już 32,23 dolara.
Wspomniany lot był pierwszym z czterech testowych lotów kosmicznych spółki. Celem Virgin Galactic jest udostępnienie komercyjnych lotów w kosmos, których planowana premiera ma nastąpić na początku 2022 roku.

Prezes Virgin Galactic, Michael Colglazier udzielił wywiadu w stacji CNBC. – Sobotni lot testowy był bezbłędny. Pokazał elegancję i bezpieczeństwo naszego systemu lotów kosmicznych, jednocześnie zaznaczając duży krok naprzód zarówno dla Virgin Galactic, jak i lotów kosmicznych. Natychmiast rozpoczniemy przetwarzanie danych uzyskanych z tego udanego lotu testowego wraz i z niecierpliwością czekamy na podzielenie się wiadomościami na temat naszego kolejnego planowanego kamienia milowego. Przed nami jeszcze dwa kamienie milowe do osiągnięcia, zanim otrzymamy kluczową licencję – powiedział przedstawiciel firmy.

Lot kończy serię opóźnień, które nadszarpnęły reputację i wycenę spółki. Akcje firmy spadły bowiem o około 40% od końca lutego 2021 roku. Teraz Virgin Galactic odrabia straty.

W tej chwili spółka jest wyceniana na 6,37 mld dolarów, a jeszcze niecały miesiąc temu podejście inwestorów do spółki było zupełnie inne. Akcje Galactic zamknęły się 13 maja na poziomie 15,50 dolarów, czyli na tyle nisko, że inwestorzy zaczęli się nimi ponownie interesować, mimo braku jakichkolwiek konkretnych pozytywnych wiadomości w tym czasie. Inwestorzy sprzedawali wtedy akcje, sfrustrowani opóźnieniami i brakiem sprzedaży. – Uważamy, że ten biznes może mieć bardzo atrakcyjną ekonomikę, jeśli uda się zarządzać ryzykiem. Zaktualizowaliśmy nasz model wyceny do naszego wcześniejszego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że kolejne trzy loty testowe również zakończą się sukcesem – napisał w nocie na początku tygodnia Douglas Harned, analityk Bernsteina, podnosząc rekomendację z 18 dolarów na 27 dolarów. Analitycy podkreślają ryzyko, jakie ciąży na spółce i galaktycznym biznesie – Po pierwsze, każdy poważny incydent może być katastrofalny dla firmy. Po drugie, wartość końcowa jest niejasna, ponieważ trudno jest ocenić, jak daleko sięgnie propozycja wartości – zauważył ekspert.

Virgin Galactic wcześniej prognozował, że komercyjne usługi rozpoczną się w połowie 2020 roku. W tym roku firma przesunęła ten cel z powrotem na początek przyszłego roku. Wszystko jest kwestią tego, jak długo potrwa okres badań po wszystkich lotach testowych. Analityk Truist, Michael Ciarmoli wydaje się zgadzać z kierunkiem, w którym podążają akcje. W swym raporcie nazwał lot testowy "ważnym kamieniem milowym", mówiąc, że testy "umożliwiają firmie rozpoczęcie generujących przychody lotów komercyjnych na początku 2022 roku i, co ważne, potwierdzają naszą długoterminową tezę o firmie".

Z kolei analityk Bank of America ds. przemysłu lotniczego, Ron Epstein obniżył w ostatni poniedziałek cenę docelową dla akcji Virgin Galactic do 41 z 50 dolarów, co ma odzwierciedlać ich ostatnią zmienność. Jednak przy obecnej cenie akcji, ta cena docelowa uzasadnia utrzymanie jego rekomendacji kupna akcji – uzasadnia w nocie. Fakt, że konkurenci, tacy jak SpaceX Elona Muska i Blue Origin, firmy Amazon założyciela Jeffa Bezosa, nie są notowani na giełdzie, daje Virgin Galactic jedną z niewielu możliwości dla inwestorów, którzy chcą wejść w ten sektor. – To firma, która jeszcze nie osiągnęła przychodów. To dopiero rodzący się rynek. I oni będą jednym z pierwszych graczy – powiedział Epstein. – Trzeba mieć świadomość, jak mocno zmienny to będzie rynek – dodał ekspert.

Obecnie 50% analityków ocenia akcje spółki na Kupuj. Średni wskaźnik kupna dla akcji z indeksu S&P 500 wynosi około 55%. Następnym krokiem dla Galactic jest więcej testów. W nadchodzących lotach weźmie udział założyciel firmy Sir Richard Branson, a także personel włoskich sił powietrznych.

Brytyjski miliarder Richard Branson, który założył Virgin Galactic, a także Virgin Atlantic i inne firmy pod marką Virgin, poprzez kontrolowaną przez siebie firmę inwestycyjną, nadal posiada 56,8 mln akcji Virgin Galactic, czyli 24% udziałów w firmie, choć ostatnio sprzedał 5,6 mln akcji.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony