Partner serwisu

Akcje Lufthansy i Air France-KLM rosną w związku z postępowaniem ratunkowym

Emilia Derewienko 27.04.2020

Akcje Lufthansy i Air France-KLM rosną w związku z postępowaniem ratunkowym
fot. Lufthansa
Zapowiedź pomocy państwa dla spółek Air France-KLM i Lufthansy, doprowadziła do wzrostów notowań obu przewoźników i tym samym polepszyła sytuację na giełdach europejskich. Nadzieją dla linii są rządowe programy ratunkowe, dzięki którym przewoźnicy mogą pokonać kryzys, związany z koronawirusem.
Lufthansa wzrosła o 7 proc. we Frankfurcie po słowach niemieckiego ministra, który zapowiedział, że przewoźnik będzie wymagał wsparcia od państwa i poparł ten pomysł. Lufthansa, która ostrzegła w zeszłym tygodniu, że ma gotówkę na przetrwanie zaledwie kilku tygodni bez pomocy rządu, prowadzi właśnie rozmowy w sprawie pakietu pomocy publicznej o wartości około 10 mld euro.

– Chcemy, aby duże i ważne firmy, które odgrywają rolę na rynku światowym, pozostały konkurencyjne po kryzysie – powiedział niemiecki minister gospodarki, Peter Altmaier. Jak dodał, Berlin zadecyduje o wsparciu państwa dla Lufthansy, gdy największe linie lotnicze w kraju wystąpią o pomoc, a wszystkie fakty zostaną przedstawione. Altmaier podkreślił, że firmy otrzymujące pomoc państwa muszą zawiesić dywidendy i ograniczyć premie za zarządzanie.

Z kolei Air France-KLM wzrósł o 3,5 proc., po decyzji pakietu pożyczek francuskich dla inwestorów, w wysokości 7 mld euro (7,6 mld dolarów). Ogłaszając pożyczki dla Air France-KLM oraz kolejne 2-4 mld euro od holenderskiego rządu, grupa francusko-holenderska oświadczyła, że spodziewa się pozyskać nowy kapitał z udziałem Francji w przyszłym roku.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo