Partner serwisu

Airbusy A380 Qatar Airways zostaną uziemione na lata

Emilia Derewienko 21.10.2020

Airbusy A380 Qatar Airways zostaną uziemione na lata
fot. Qatar Airways
Linie Qatar Airways mogą nie używać swoich Airbusów A380 jeszcze przez co najmniej dwa lata – powiedział dyrektor naczelny przewoźnika, Akbar Al Baker. Linie poprzednio przewidywały, że SuperJumbo powrócą do latania już w przyszłym roku – informuje Agencja Reutera.
Przewoźnicy na całym świecie byli zmuszeni w większości uziemić największe pasażerskie samoloty świata w swoich flotach z powodu mniejszego popytu na podróże lotnicze, wywołane pandemią koronawirusa. Katarskie linie lotnicze uziemiły 10 Airbusów A380. Jak ogłosił w poniedziałek dyrektor generalny Qatar Airways, przewoźnik nie spodziewa się, by maszyny powróciły do latania przez kilka następnych lat…

Pauza A380 potrwa więc dłużej niż pierwotnie zakładano. Jeszcze w czerwcu Akbar Al Baker ogłaszał, że Super Jumbo zostaną uziemione do połowy 2021 roku, jednak nie wykluczał, że także w 2021 samoloty powrócą do służby. Dyrektor przewoźnika znad Zatoki dodał również, że A380 powrócą, gdy linia lotnicza osiągnie tempo wzrostu z 2019, a więc z czasów sprzed wybuchu pandemii.

Pod skrzydłami Qatar Airways pozostanie im też niewiele czasu – linie zaczną bowiem wysyłać swoje A380 na emeryturę od 2024 roku, kiedy to najstarszemu modelowi tego samolotu stuknie 10 lat na służbie. Baker jest zdecydowany, by wycofać maszyny i nie przebiera w słowach – „głupimi” określił operatorów, którzy pomimo zmniejszonego popytu na bilety lotnicze, obsługują połączenia największym samolotem pasażerskim świata.

Niektóre loty A380 wznowił największy operator Super Jumbo, czyli Emirates. Kolejny rywal znad Zatoki, Etihad Airways, wciąż zastanawiają się, czy uziemiona flota A380 kiedykolwiek powróci. Swoje Airbusy A380 wycofały w tym roku linie Air France. Z kolei British Airways i Qantas wysłały swoje inne wielkie samoloty – Boeingi 747, czyli legendarne Jumbo Jety, na emeryturę. Decyzję o przyspieszeniu wycofania największych samolotów z floty przyspieszyła pandemia koronawirusa.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Flota
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony