Partner serwisu

Airbus zaczyna prace nad demonstratorem skrzydła o wysokich osiągach

inf. pras 25.09.2021

Airbus zaczyna prace nad demonstratorem skrzydła o wysokich osiągach
fot. Airbus
Firma Airbus uruchomiła projekt demonstratora wyjątkowo wydajnych skrzydeł, którego celami są ocena i przyspieszenie wdrożenia technologii poprawiających i optymalizujących aerodynamikę skrzydeł oraz osiągi każdego przyszłego samolotu.
W demonstratorze, który zostanie zamontowany na platformie biznesowego odrzutowca Cessna Citation VII i poddany próbom w locie, zintegrowane zostaną przełomowe technologie. Z założenia nowe, wydajne skrzydło będzie kompatybilne z każdym układem napędowym i każdą konfiguracją samolotu. Jego zastosowanie ma pozwolić zmniejszyć emisje CO2, znacznie przyczyniając się do planu dekarbonizacji lotnictwa, przyświecającego działaniom Airbusa.

– Demonstrator wyjątkowo wydajnych skrzydeł Airbusa to kolejny przykład nowatorskich rozwiązań technologicznych naszej firmy, mających na celu dekarbonizację branży lotniczej – wyznała Sabine Klauke, dyrektor techniczny Airbusa. – Nieustannie badamy równoległe i uzupełniające się obszary lotnictwa, takie jak infrastruktura naziemna, operacje w powietrzu i konstrukcja samolotu. Dzięki nowemu demonstratorowi dokonamy znaczących postępów w technologii aktywnej kontroli lotu poprzez badania i testy różnych rozwiązań inspirowanych biomimikrą, czyli tym co widzimy w przyrodzie – dodała Klauke.

Podobnie jak orzeł szybując dostosowuje do potrzeb kształt, rozpiętość oraz powierzchnię skrzydeł i piór, demonstrator skrzydła Airbusa pozwoli na zwiększenie wydajności lotu. Badane będą różne nowe podsystemy umożliwiające aktywne sterowanie skrzydłem, w tym: czujniki podmuchów wiatru, wyskakujące spojlery lub płyty, które są szybko odchylane prostopadle do przepływu powietrza, wielofunkcyjne krawędzie spływu, które dynamicznie zmieniają powierzchnię skrzydła w locie oraz półaeroelastyczny zawias. Prace nad demonstratorem powierzono Airbus UpNext, spółce zależnej będącej w całości własnością Airbusa, stworzonej w celu przyspieszenia rozwoju technologii przyszłości poprzez budowanie wielkoskalowych demonstratorów. Pozwalających dokonywać oceny dojrzałości ewentualnych nowych, przełomowych produktów i usług.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Flota
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony