Partner serwisu

Airbus rozpocznie dostawy A350 z fabryki w Tiencin

Emilia Derewienko 30.10.2020

Airbus rozpocznie dostawy A350 z fabryki w Tiencin
fot. Piotr Bożyk
Europejski producent poinformował, że od pierwszego kwartału przyszłego roku będzie dostarczał szerokokadłubowe samoloty Airbus A350 z centrum realizacji dostaw w Tiencin (Tianjin). Początkowo Airbus będzie realizował dostawy jednego samolotu miesięcznie.
Samoloty A350, po montażu końcowym w Tuluzie, są dostarczane do Chin tylko w celu instalacji wyposażenia kabiny pasażerskiej oraz malowania kadłuba. Zakład w Tiencin pomógł Airbusowi zwiększyć udział w rynku w Państwie Środka i objąć prowadzenie nad amerykańskim rywalem, firmą Boeing. Dzięki temu zakład w Tuluzie mógł zwiększyć swoją przepustowość.

– Na początku dostawy A350 z Tiencin nie będą zbyt dynamiczne. Planujemy stopniowo zwiększać dostawy do około jednego samolotu miesięcznie. Chiny staną się dla Airbusa bardzo ważnym rynkiem strategicznym – mówi George Xu , dyrektor generalny Airbus China. Airbus ma swoje fabryki produkcyjne rodziny A320 na całym świecie – w Tuluzie we Francji, w Hamburgu w Niemczech i Mobile w stanie Alabama w Stanach Zjednoczonych.

Airbus dostarczył w czwartek swój 500. samolot z rodziny A320 z końcowej linii montażowej w Tiencin do China Southern Airlines. Do końca września China Southern, największy przewoźnik pod względem liczby samolotów w Chinach, dysponował flotą Airbusa złożoną z 368 samolotów, w tym A320, A330, A350 i A380.

– Dostawa pięćsetnego samolotu z rodziny A320 – A320neo – zmontowanego w Tiencin, jest ważnym osiągnięciem firmy Airbus w Chinach. Świadczy o doskonałej współpracy między chińskim przemysłem lotniczym a firmą Airbus. Jesteśmy gotowi do rozwoju i wzrostu naszego strategicznego partnerstwa w Chinach – dodał Xu.

Od czasu wybuchu pandemii COVID-19, która miała bezprecedensowy i negatywny wpływ na światowy przemysł lotniczy, Chiny były pierwszym dużym rynkiem, na którym Airbus odnotował ożywienie popytu. Centrum Tiencin jest jednym z obiektów Airbusa, w których najwcześniej wznowiono regularną produkcję.

Krajowy rynek podróży lotniczych w Chinach stale rośnie. Według Chińskiej Administracji Lotnictwa Cywilnego, w ubiegłym miesiącu liczba pasażerów osiągnęła 98 proc. poziomu odnotowanego w tym samym czasie w zeszłym roku. Biorąc pod uwagę pandemię i idące za nią restrykcje transportowe, jest to wynik wyjątkowo dobry.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony