Partner serwisu

Airbus przejmuje prowadzenie w konkursie na nowe samoloty dla linii KLM

Avgeek 10.12.2021

Airbus przejmuje prowadzenie w konkursie na nowe samoloty dla linii KLM
fot. Piotr Bożyk
Airbus zbliża się do możliwego przełomu w konkursie na nowe samoloty KLM-u, potencjalnie wypierając Boeinga jako dostawcę odrzutowców średniodystansowych dla przewoźnika - poinformował Reuters powołując się na trzy osoby zaznajomione z tą sprawą.
Producent z Tuluzy objął prowadzenie w staraniach o dostarczenie nowych airbusów A321neo holenderskiemu przewoźnikowi, pokonując Boeinga, który zaproponował KLM-owi maszyny B737 MAX. Boeing jednak nadal walczy o utrzymanie swojej pozycji jako dostawcy dla niskokosztowego przewoźnika grupy - linii Transavia. Tak przynajmniej twierdzą rozmówcy Reutersa, który proszą o nieujawnianie nazwiska. Ostrzegali również, że rozmowy na temat szeroko obserwowanej transakcji, mogą się dla Boeinga skończyć.

Grupa Air France-KLM powiedziała, że nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie przetargu ogłoszonego na początku tego roku. Natomiast Airbus i Boeing odmówili komentarza. Warto wspomnieć, że grupa AF-KLM ogłosiła na początku br. przetarg na odświeżenie i rozbudowanie wąskokadłubowej floty boeingów B737 w KLM oraz we francuskiej i holenderskiej spółce Transavia.

Dyrektor naczelny grupy AF-KLM, Ben Smith, powiedział, że razem transakcja może wiązać się z zakupem 80 nowych samolotów wraz z opcjami na kolejne od 60 do 80 maszyn, co byłoby największą pojedynczą transakcją całej grupy. Analitycy już wcześniej stwierdzili, że pozycja Boeinga jest przegrana po długiej współpracy z KLM, ale Smith podkreślił, że we wrześniu grupa rozmawiała zarówno z głównymi dostawcami samolotów, jak i prowadziła równoległe rozmowy z producentami silników.

Czynniki przemawiające na korzyść Airbusa w ostatnich miesiącach obejmowały stopniowe rozmrażanie relacji między francuskimi i holenderskimi spółkami grupy lotniczej, które mają różnych dostawców samolotów, oraz napięcia związane z opóźnieniami boeingów B787. Żadna z firm póki co nie zgodziła się na komentowanie szczegółów negocjacji.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Flota
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony