Partner serwisu

Airbus: Pierwszy H225M w wersji do zwalczania okrętów dostarczony Brazylii

Avgeek 28.11.2021

Airbus: Pierwszy H225M w wersji do zwalczania okrętów dostarczony Brazylii
fot. Airbus Helicopters / Helibras
Airbus Helicopters dostarczył w ostatnich dniach marynarce wojennej Brazylii pierwszy śmigłowiec H225M w morskiej konfiguracji bojowej. Zwiększy on możliwości brazylijskiej marynarki m.in. w zakresie zwalczania okrętów nawodnych i prowadzenia obserwacji morskiej. Nowa maszyna będzie stacjonować w bazie marynarki wojennej w São Pedro d'Aldeia.
Morska wersja H225M została opracowana przez zespół inżynierów Helibras (zależnej spółki Airbus Helicopters). Jest najbardziej złożoną konfiguracją tego wielozadaniowego śmigłowca, jaka kiedykolwiek została wyprodukowana. Śmigłowiec został wyposażony m.in. w układ samoobrony IDAS-3, pociski MBDA Exocet AM39 B2M2, radar taktyczny APS143, a także komputer misji morskich N-TDMS (Naval Tactical Data Management System), opracowany we współpracy z firmami Atech i Airbus Defence and Space, który odpowiada za dowodzenie i kierowanie wszystkimi zabudowanymi systemami, w tym rakietowymi.

- Jesteśmy niezmiernie dumni z tego osiągnięcia, które potwierdza przemysłowe i techniczne kompetencje zespołów Airbus Helicopters we Francji i Brazylii pozwalające dostarczyć jedno z najnowocześniejszych na świecie rozwiązań brazylijskim siłom zbrojnym. Zaawansowane zdolności taktyczne oraz możliwości zwalczania okrętów nawodnych odpowiadają na najbardziej wymagające potrzeby brazylijskiej marynarki wojennej, otwierają też przed H225M nowe możliwości misji - powiedział Alberto Robles, szef działu Ameryki Południowej w Airbus Helicopters.

Ostatni etap strzelań pociskami Exocet AM39 B2M2 został pomyślnie przeprowadzony w czerwcu ub.r. Był to przełom w programie, umożliwiający certyfikację i produkcję tego śmigłowca.

Morska wersja H225M jest elementem kontraktu podpisanego z Airbus Helicopters przez rząd Brazylii w 2008 r., który obejmuje dostawę 50 śmigłowców H225M trzem rodzajom sił zbrojnych tego kraju. Do dziś brazylijskie siły zbrojne odebrały 39 śmigłowców H225M, wszystkie z nich zostały zmontowane w kraju przez spółkę Helibras.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Flota
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony