Partner serwisu

Airbus: Pierwsze cięcie metalu dla tylnego środkowego zbiornika A321XLR

Avgeek 08.08.2020

Airbus: Pierwsze cięcie metalu dla tylnego środkowego zbiornika A321XLR
Fot. Airbus Media
Po niedawnym „pierwszym cięciu metalu” ruszyła produkcja pierwszego tylnego środkowego zbiornika paliwa (Rear Centre Tank) dla nowego Airbusa dalekiego zasięgu - A321XLR.
RCT, wyjątkowy dla tego wariantu maszyny, to zamontowany na stałe zbiornik paliwa o dużej pojemności, pozwalający objętościowo zmaksymalizować wykorzystanie dolnej przestrzeni kadłuba samolotu. RCT, zintegrowany z sekcjami kadłuba o numerach 15 i 17, został ulokowany tuż za wnęką podwozia głównego i mieści do 12900 litrów paliwa - to więcej niż łącznie kilka dodatkowych zbiorników centralnych (Additional Centre Tanks, ACT) jest w stanie zmagazynować we wcześniejszych wariantach rodziny A321. Ponieważ RCT zajmuje w ładowni mniej miejsca, uwalnia przestrzeń pod podłogą pokładu pasażerskiego dla zabrania dodatkowego ładunku cargo i bagażu na trasach długodystansowych, na odległości nawet do 7560km.

Firma Premium AEROTEC, której we wrześniu 2019 r. Airbus zlecił produkcję RCT, kończy w fabryce w Augsburgu w Niemczech wytwarzanie podzespołów zbiornika. Prace obejmują produkcję pozostałych części RCT oraz montaż całej konstrukcji i wyposażenie jej w podsystemy, po czym odbędą się testy poprzedzające dostawę do zakładów Airbusa w Hamburgu, co powinno nastąpić na początku przyszłego roku, gdzie zbiornik zostanie zintegrowany z kadłubem samolotu.

A321XLR – wąskokadłubowiec na bardzo dalekie trasy


Nowy airbus A321XLR został ogłoszony podczas ubiegłorocznego Paris Air Show. Samolot ma być bardziej ekologiczny i pozwoli zaoszczędzić 30 proc. paliwa na pasażera. A321XLR ma posiadać większą o 4 tony maksymalną masę startową MTOW (101 ton), dlatego jego podwozie również zostanie przeprojektowane. Maszyna będzie miała także zwiększony zasięg do 4700 mil morskich (8797 km) w porównaniu do zasięgu A321LR (4000 mil morskich – 7408 km). W typowej dwuklasowej konfiguracji samolot będzie mógł zabrać na pokład od 180 do 220 pasażerów, natomiast w trzyklasowej maksymalnie do 200 pasażerów.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Flota
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony